Mendel získal vlastní bankovku, vydalo ji Moravské zemské muzeum

Eurobankovka s podobiznou Mendela, kterou vydalo Moravské zemské muzeum.

Unikátní pamětní bankovku vydává Moravské zemské muzeum (MZM) u příležitosti dvoustého výročí narození světoznámého zakladatele genetiky Gregora Mendela. Limitovaná edice připomíná skutečné eurobankovky, obsahují i sériové číslo.

Bankovky s podobiznou Mendela jsou vyrobeny ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují také některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Zájemci mohou tuto sběratelskou bankovku pořídit v Dietrichsteinském paláci na brněnském Zelném trhu za 200 korun.

Pamětní eurobankovky se objevují stále častěji a stávají se vyhledávaným cílem sběratelů. “Věříme, že bankovou potěšíme sběratele i běžné návštěvníky. Třeba ty, kteří zavítají do našeho interaktivního centra Mendelianum, v kterém se mohou seznámit s dílem a životem Gregora Mendela z různých perspektiv,” uvedl generální ředitel MZM Jiří Mitáček.

Navštivte místo Mendelova působení

Zemské muzeum uchovává ve svých sbírkách rozsáhlý fond Gregora Mendela včetně vzácných rukopisů. Mendelianum v areálu Biskupského dvora navíc sídlí v původních prostorách Moravsko-slezské hospodářské společnosti, v které Mendel třicet let aktivně působil a kde také v roce 1865 poprvé zveřejnil výsledky svých pokusů s hybridy rostlin.

“Expozice, v které se každý může stát vědcem, představuje osobnost a dílo Gregora Mendela a také souvislosti s dnešní genetikou, molekulární biologií a dalšími obory. Jedinečné jsou několikametrové modely DNA a genové exprese doplněné 3D animacemi,” zve do centra Mitáček.

Na Biskupském dvoře také zájemci najdou první z informačních panelů poznávací stezky, kterou Moravské zemské muzeum nedávno zpřístupnilo veřejnosti. Stezka je provede Brnem po stopách Gregora Johanna Mendela a místech spojených s jeho prací a životem.

Zdroj a foto: MZM

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*