Milosrdné sestry si v Brně otevřely vlastní kavárnu, pomůže jim v charitativní činnosti

Kavárna Vincafé Filomenka Milosrdné sestry Františkánky
Vincafé Filomenka

V pondělí 2. prosince proběhlo otevření ojedinělé kavárny v Brně na Grohově ulici. Pro účel financování své charitativní činnosti si ji zřídily sestry františkánky třetího řádu. Zareagovaly tak na blížící se odluku církví od státu. Ve Vincafé Filomenka milosrdné sestry nabízejí výhradně vlastní výrobky.

“Chceme, aby se lidé u nás cítili dobře, aby k nám rádi přišli a samozřejmě, aby byli spokojeni s naší nabídkou,” říká sestra Edita Troppová, která odpovídala na naše dotazy.

Kavárna Vincafé Filomenka Milosrdné sestry františkánky

Z původně plánovaného obchůdku se stala celá kavárna

Vincafé Filomenka bylo původně zamýšleno jen jako obchůdek s klášterními produkty, které Kongregace Milosrdných sester III. řádu sv. Františka pod ochranou Svaté rodiny už několik let vyrábí. K tomuto kroku je podle slov sestry Edity vedou společenské okolnosti, vyplývající především ze zákona o částečném majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi, ze kterého vyplývá, že po 30 letech od nabytí účinnosti přestane stát podporovat činnosti církví, včetně řádů.

Tuto lhůtu milosrdné sestry vnímají jako příležitost k tomu, aby si jednotlivé církevní instituce vytvořily vlastní ekonomickou základnu, kterou si budou svou činnost samy podporovat. Původně se plánovalo zřízení obchůdku s klášterními výrobky. O vzniku kavárny bylo rozhodnuto později vzhledem k poměrně velkým prostorám na Grohově ulici, které byly k dispozici. Hlavním účelem nové kavárny je podpora zejména charitativní činnosti řádu.

Kavárna Vincafé Filomenka Milosrdné sestry františkánky

Chceme, aby se u nás lidé cítili dobře

Vzhledem k tomu, že kavárna funguje teprve jeden týden, neodvažuje se sestra Edita mluvit o běžném provozu. “Zatím je pro nás každý den nový, originální,” říká. Sestry chtějí, aby se u nich lidé cítili dobře a byli spokojeni s nabídkou zařízení. Proto se rozhodly nabízet pouze vlastní výrobky. S prací na kavárně začínají velmi brzy ráno, aby při otevření v 7:30 bylo hotové čerstvé pečivo – vícezrnné housky, plněné bagetky či koláče. Ráno také nabízejí snídaňové menu. Během dne se připravují dezerty a moučníky, nechybí samozřejmě káva, horká čokoláda, vlastní ovocné mošty a víno.

Kongregace Milosrdných sester III. řádu sv. Františka pod ochranou Svaté rodiny byla založena roku 1886 v Brně. Od počátku svého vzniku se kongregace věnuje službě nemocným v rodinách a nemocnicích. Později kongregace rozšířila svou činnost o práce v mateřských školkách, sociálně zdravotních domovech a ošetřovatelských školách. V současné době sestry spravují domov pro seniory ve Velkém Újezdě a Tišnově, školku v Předbořicích (jižní Čechy), střední zdravotnickou školu, domov mládeže a nově i vlastní kavárnu v Brně. Kongregace také založila Nadační fond sester františkánek.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

frantiskanky.cz

Foto: Eduard Novotný

Doporučujeme


4 Comments

  1. Moje dcera tam bydlela když studovala rehabilitační sestru.Přeji Vámz celého srdce ať všem chutná.Určitě si někdy stavím na kávičku a Váš zákusek i když jsem dál od Brna.Hezký Adeventní čas.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*