Ministři zahraničí si na moravsko-rakouské hranici připomněli 30. výročí pádu želené opony

Ministři Petříček a Schallenberg jdou ve stopách svých předchůdců Dienstbiera a Mocka

Ministr zahraničí České republiky Tomáš Petříček se dnes setkal na moravsko-rakouské hranici se svým rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem. V Čížově a Hardeggu si připomněli 30. výročí pádu železné opony. Na hranici tehdejšího Československa měřila asi 930 kilometrů, v Čížově se dochovala její jediná ukázka v celé republice. Delegace se symbolicky setkaly na mostě přes Dyji, který před třiceti lety nebylo možné přejít.

Překonali jsme staré rozdělení, shodli se ministři

“Dyjský most symbolizuje příběh odloučení a opětovného shledání mezi lidmi našich zemí,” uvedl Petříček. Most podle něj na čtyři desítky let přestal sloužit svému účelu. “Na místo spojnic vyrostly tehdy mezi našimi zeměmi bariéry. Zde na okraji příhraniční obce Čížov se setkáváme u posledních, naštěstí jen muzeálních pozůstatků železné opony. Společně jsme během několika minut překonali trasu, která před třiceti lety dělila dva rozdílné světy,” uvedl ministr. Připomněl mimo jiné odvahu studentů, kteří v roce 1989 vyšli do ulic. Svoji roli podle něj tehdy sehrálo i Rakousko, které bylo zapsáno v povědomí lidí jako stát, který poskytl útočiště pronásledovaným lidem z Československa.

Jeho protějšek Schallenberg prohlásil, že rok 1989 byl obratem v evropské historii. “Byli jsme odděleni, ale překonali jsme to. Byla to hranice bolesti a utrpení,” uvedl rakouský ministr. Doplnil, že už je těžké, zvlášť pro mladé lidi, si představit, že před třiceti lety byla v těchto místech hranice, na které se střílelo. Na setkání byla přítomna i hejtmanka Dolnorakouské země Johanna Miklová-Leitnerová.

Památník železné opony u Čížova

V Čížově (něm. Zaisa; součást obce Horní Břečkov – Ober Fröschau) se v úseku zhruba 250 metrů zachovala první linie dobového oplocení, druhý plot byl demontován. Správa Národního parku Podyjí jeden z úseků asi před čtyřmi lety plně obnovila, celek tvoří Památník železné opony. Leží na frekventované turistické trase mezi Znojmem a dolnorakouským městečkem Hardegg, která protíná Podyjí.

Zdroj: ČTK, foto: Spolkové kancléřství Rakouské republiky, Wikipedie

Související články

Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*