Mizející Zbrojovku připomenou tisíce fotek z archivu

Zbrojovka proslavila Brno po celém světě, místo ní roste moderní čtvrť.

Bývalý výrobní areál brněnské Zbrojovky se nezadržitelně přeměňuje v novou moderní čtvrť. Slavnou průmyslovou minulost přiblíží unikátní archiv fotografa Romana France. Fotografie město představí veřejnosti.

Pro účely prezentace fotografií z různých období Zbrojovky uzavřelo město Brno memorandum se společností Nová Zbrojovka, fotografem Romanem Francem, příspěvkovou organizací TIC Brno a Muzeem města Brna.

Podle prvního náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka je Zbrojovka pojmem, který zná celý svět. “Jako vedení města Brna podporujeme aktivity, které přibližují jedinečnost této lokality. Fotograf Roman Franc nás oslovil s tím, že by rád pro účely města daroval svůj archiv, který čítá více než 10 tisíc fotografií,“ uvedl Hladík. Město podle něj rozšíří v příštím roce projekt Brno INDUSTRIAL o publikaci a výstavu těchto fotografií.

Slavnou historii připomenou velkoformátové nosiče

Výstava bude na velkoformátových nosičích přístupná nejen v rámci Nové Zbrojovky, ale také na jiných místech ve městě. “Bude se jednat o jakousi stezku o životě Zbrojovky. Na fotografiích jsou zachyceny okamžiky od období první republiky až po osmdesátá léta minulého století. Jedná se o unikátní počin, protože fotografie jsou nyní ve formě negativů a postupně budou tříděny, plně digitalizovány a vybírány pro následnou prezentaci,” doplnil Hladík, podle kterého veřejnost spatří desítky let staré fotografie vůbec poprvé.

Brno vyčlenilo na projekt půl milionu korun. Poté, co výstava skončí, fotografie zůstanou v majetku města a budou archivovány prostřednictvím Muzea města Brna.

Foto: Nová Zbrojovka

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*