Mohyla míru získá autobusovou zastávku. Památník navštěvují tisíce lidí z celého světa

Mohyla míru nedaleko slavného Slavkovského bojiště

Vznik nové autobusové zastávky, která zlepší dostupnost Mohyly míru nedaleko slavného slavkovského bojiště, schválili jihomoravští radní. Dosud nejbližší zastávka stojí až na návsi obce Prace.

Zastávka hned u Mohyly

Jak uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Petr Hýbler, památník Mohyla míru je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů na Moravě. „Svým významem jde o výrazně nadregionální památku, kterou navštíví každoročně tisíce návštěvníků nejen z České republiky, ale také z různých koutů Evropy a světa. Návštěvníci jsou doposud vázáni buď na vlastní dopravní prostředky, nebo na hromadnou dopravu, která však nezajíždí přímo do areálu památníku, ale končí v přibližně jeden a půl kilometru vzdálené zastávce Prace – náves,” vysvětlil Hýbler.

Následně je nezbytné překonat značné převýšení a absolvovat náročnou a značně nekomfortní cestu podél krajnice silnice. Vybudováním autobusové zastávky podle Hýblera dojde k výraznému zatraktivnění hojně vyhledávaného místa.

Záměr si vyžádá investici ve výši 730 tisíc korun. Zastávka by měla vzniknout ještě letos. Realizaci projektu zajistí krajem zřizované Muzeum Brněnska, které má na starosti správu uvedeného památníku.

Morava

Přibude chodník i stání pro autobusy

Kromě samotné autobusové zastávky zde má být vystavěn chodník sloužící k přístupu na nástupiště zastávky a nové parkovací stání pro zájezdové autobusy. Dále vznikne zpevněná dlážděná plocha, na které bude umístěný skleněný zastávkový přístřešek. V rámci stavby bude pomocí vodorovného dopravního značení vyznačena autobusová zastávka, parkovací stání pro autobusy a osobní automobily. Dojde také k úpravě svislého dopravního značení a k odstranění dřevin na vnitřní straně směrového oblouku silnice III/4176, aby byl zajištěn dostatečný výhled pro výjezd autobusů z památníku.

Zdroj: Jihomoravský kraj, foto: město Slavkov u Brna, Jiří Effenberger

Památník Mohyla míru vznikl na počest obětí bitvy u Slavkova která se odehrála 2. prosince roku 1805, jako naplnění myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní “místo světla”, memento válek. Je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště.

Doporučujeme

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*