Morava a Sasko jako knihovní partneři. Dvě zemské knihovny podepíší smlouvu o spolupráci

Moderní budova saské zemské knihovny v Drážďanech

Společné poslání i podobné spektrum uživatelů spojují Saskou zemskou a univerzitní knihovnu v Drážďanech a Moravskou zemskou knihovnu v Brně. Smlouvu o spolupráci, která podpoří kooperaci v oblasti digitalizace, zaměstnaneckých stáží i dlouhodobých kulturních projektů, podepíší ředitelé obou knihoven Tomáš Kubíček a Achim Bonte v pondělí 4. listopadu.

Knihovny k sobě pojí starost o kulturu i věda

V oblasti uchovávání kulturního dědictví se spolupráce knihoven soustřeďuje na výměnu zkušeností při digitalizací obsahů národních fondů a společné sdílení a vývoj nástrojů na jejich zpřístupňování. Obě knihovny jsou současně vědecké organizace, a připravují proto i společné mezinárodní projekty v oblasti badatelského zpracování fondů a rozvoje výzkumné infrastruktury. Podobná je i role obou knihoven jako kulturních institucí, které ovlivňují kulturní život nejenom svého regionu. I zde se chystá výměna programů a výstavních projektů, které návštěvníkům knihoven zpřítomní aktuální podobu literatury obou jazyků. Připravuje se i rozsáhlý program výměnných stáží.

Smlouva je stvrzením dosavadní plodné spolupráce

„Smlouva je jen potvrzením spolupráce mezi našimi knihovnami, která už probíhá druhým rokem a je výsledkem nejenom podobného rozsahu povinností, které máme k našim kulturám, ale i sympatie, která od prvního okamžiku určovala náš vztah a podobu našich diskusí“ říká ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Podpis doprovodí setkání státní a zemské reprezentace

Slavnostního setkání spojeného s podpisem smlouvy se zúčastní i saská státní ministryně pro vědu a umění Eva-Maria Stange, velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Jan Podivínský a vyslanecký rada německého velvyslanectví v Praze Markus Klinger. Program doplní literární rozhovor se spisovatelkou Radkou Denemarkovou a hudební vystoupení Orchestru Ježkovy stopy.

Zdroj: Moravská zemská knihovna, foto: SLUB Dresden

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*