Morava není v Čechách! Na silniční nápisy Morava a Čechy navazuje nová iniciativa

Morava není v Čechách
Webová stránka iniciativy Morava není v Čechách

Vyznačení hranice mezi Čechami a Moravou na několika silnicích vzbudilo velký ohlas i sympatie. Teď na něj navazuje iniciativa Morava není v Čechách, jejímž cílem je upozornit na skutečnost, že Morava není součástí Čech, ačkoliv to tak bývá někdy mylně uváděno. O nové iniciativě a webové stránce informoval spolek Společnost pro Moravu a Slezsko.

Vyznačení hranice Čech a Moravy má pokračování

V posledních dnech se ve veřejném prostoru objevily zprávy o vyznačení hranice mezi Čechami a Moravou formou hraniční čáry a nápisů Čechy a Morava na několika místech historické zemské hranice na silnicích první třídy.

O silničním vyznačení hranice mezi Čechami a Moravou jsme psali v tomto článku.

Na tuto aktivitu, ke které se přihlásil archeolog a historik Ondřej Mlejnek, navazuje další projekt, kterým je spuštění webové stránky Morava není v Čechách.

“Cílem této iniciativy spolku Společnost pro Moravu a Slezsko je upozornit na skutečnost, že Česká republika se skládá ze tří historických zemí, Čech, Moravy a Slezska, a že Morava není a nikdy nebyla součástí Čech, ačkoliv to tak bývá někdy mylně uváděno,” uvedl zakladatel iniciativy Ondřej Mlejnek.

Novému projektu vyjádřil podporu také spolek Moravská národní obec, který zaštiťuje vyznačování hranice mezi Moravou a Slezskem prostřednictvím iniciativy Vyznačíme.

Webová stránka pomůže upozornit na zaměňování celé republiky s Čechami

Nová webová stránka bude podle Ondřeje Mlejnka sloužit k zaznamenávání případů, kdy je v médiích celá Česká republika, případně přímo Morava, označována jako Čechy. Každý, kdo bude takového vyjádření svědkem, je může pomocí webového formuláře na www.moravanenivcechach.cz oznámit.

Správci této stránky poté upozorní autora výroku na jeho omyl a požádají ho o omluvu a uvedení na pravou míru. Všechny nahlášené případy budou sledovány a zveřejňovány. “Hlavním cílem je zabránit nešvaru, kdy je celá Česká republika označována jako Čechy. Myslíme si, že se jedná o aktuální závažný problém,” doplnil Mlejnek.

Zdroj: Morava není v Čechách, foto:

Související články

Přečtěte si  Pět moravských radnic bylo nově zapsáno na seznam národních kulturních památek

Doporučujeme


2 Comments

  1. Skvělé , moravské hnutí je stále více aktivní a to je dobře , protože nikdo to za nás Moravany neudělá ani nám nenabídne obnovu samosprávy dobrovolně. Jenom se obávám ,že lidé více ocení akce jako ničení tabulek s českým lvem nebo vyznačení hranice na silnicích. No možná se pletu a projekt se parádně rozjede.
    PS : další potěšitelná zpráva je , že Jmk chce obnovit přímé autobusové spojení z Dačic do Brna. Tak je to správně , tak to má být – Dačice jsou na Moravě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*