Na silnicích se objevily nápisy Čechy a Morava, označují zemskou hranici

Silnice nápis Čechy Morava zemská hranice
Část nápisu na silnici upozorňující na zemi Moravu.

Příznivci návratu k zemskému uspořádání namalovali na hlavní silnice nápisy Čechy a Morava v místech původní zemské hranice. O dvou nápisech na Svitavsku informoval server iDnes, na další upozornili lidé v diskuzi pod článkem. Čin vyvolal živou diskuzi.

Nápisy na silnici upozorňují na tradiční země

Nápisy se na silnicích objevily už před několika dny, postupně získávají čím dál tím větší pozornost. Neznámí původci zanesli na dvě hlavní silnice ze Svitav na Poličku a Litomyšl nápisy Čechy a Morava na místech původní zemské hranice. Lidé upozorňují na další označení stejného typu. Jedna se o místa u Žďáru nad Sázavou či mezi Telčí a Strmilovem.

“Na silnici č. 23 mezi Telčí a Strmilovem je to namalované už dva týdny. Chválím nápad i provedení,” upozornil v diskuzi Jiří Rymeš.

Nejedná se o první novodobou připomínku historické hranice Moravy. Nadšenci pod vedením Jaroslava Nesiby z Moravskoslezské akademie pro vzdělání, vědu a umění už několik let usilovně obnovují historické hraniční kameny za původní zemské hranici.

O obnovování hraničních kamenů na zemské hranici jsme už dříve obsáhle psali v tomto článku.

Upozornění na zemskou hranici rozproudilo živou debatu

Po uveřejnění zprávy o těchto nápisech se spustila živá debata. Například v debatě pod článkem na iDnes dosud zareagovaly stovky lidí. Jejich sympatie se většinou kloní na stranu původců nápisů, některým nápisy naopak vadí. Řada diskutujících si přeje, aby se nápisy neodstraňovaly, už jen z obavy, kolik si za to příslušné úřady naúčtují.

“Proč jim to proboha nenechají? Vždyť je to hezký, patriotismus by se měl podporovat a ne trestat,” sdělila v diskuzi své pocity Alena Fialová. Další diskutující Miroslav Kyslinger přímo vyzval k pokračování v této aktivitě. “Bylo by dobré v této aktivitě pokračovat. Aspoň mladým připomene kde žijí a kde se narodili. Tleskám.”

Moravské zemské hnutí podporuje připomínání zemských hranic, které by měly být jako součást našeho kulturního dědictví chráněny státem a v budoucnu i obnovenými zemskými orgány,” komentuje nápisy předseda Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek.

“Je třeba nevěnovat pozornost tomu činu. Jenom to vyprovokuje pár zamindrákovaných chudáků k hloupým výpadům. Opravdu čím dále na východ, tím je to divnější sorta lidí,” dovedla naopak zpráva k rozčilení diskutéra podepsaného Horst Braun.

Přečtěte si  ANKETA: Jaký mají kandidáti do senátu vztah k Moravě? Ptali jsme se za vás

Autor: pjk, foto: red

Doporučujeme

3 Comments

  1. Skvělá akce a jenom tak dál. Přesně takové akce Morava a moravské hnutí potřebuje, protože se o tom okamžitě informuje v celostátních mediích. Morava si své postavení bude muset vybojovat.Spoléhat na politiky , že nám navrátí spolkové zřízení parlamentní cestou opravdu nejde. Na dehonestující příspěvky se nelze ohlížet. zaznamenal jsem na df více kladných než vyloženě záporných reakcí.

    10
  2. Ano, skvělá akce. Můžeme jen litovat, že zatím se jen hrstka lidí nesmiřuje s ponižujícím postavením obyvatel Moravy ve státě a je ochotna riskovat opletačky s represivními orgány státu. Zprávy z Moravy by měly bedlivě sledovat, zda nebudou nápisy likvidovány stejně úmyslně a intenzivně, jako byla v době nesvobody ke 31.12.1948 dokončena formální likvidace celé naší země, k čemuž dnes oficiální místa i obyčejní čeští vlastenci usilovně mlčí a tuto dehonestující nehoráznost se tak snaží vytěsnit z myslí svých obyvatel.

  3. Čechům i některým Moravanům bude vždy vadit snaha o nabytí práv Moravy na samosprávu, ať už z jakýchkoliv příčin. Ale vždy zde budou síly, které se budou postupné čechizaci moravské společnosti bránit. Vzpomeňme slova V. Havla, že Morava si musí, přes úvodní sliby, své místo teprve vybojovat. Tak tedy činí. Je jen s podivem, že vzhledem k aroganci a ignoranství současné moci musí používat až tak nezvyklé způsoby. Ke svému názoru připojuji i stále aktuální video.
    https://youtu.be/4pVLlCFc0tw

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*