Moravané na Slovensku oslavovali moravskou kulturu. U Žiliny proběhl 11. ročník festivalu Morava krásna zem

Ve slovenské obci Plevník-Drienové proběhl o víkendu z 12. na 13. srpna 11. ročník festivalu Morava krásna zem. Jedinečný festival oslav moravské kultury a tradic je tradičně plný lidové i současné hudby, krojů a tance. Samozřejmostí byla spousta dobrého jídla, pití a stovky přátelských návštěvníků všech generací. Festivalu se tradičně účastní Moravané ze Slovenska i zahraničí.

Akci pořádá spolek Moravanů na Slovensku Morava krásna zem (MKZ), který kromě pořádání stejnojmenného festivalu a různých kulturních či vzdělávacích aktivit, působí také jako oficiální zástupce Moravanů v komisi pro národnostní menšiny na Slovensku.

Festivalu se pravidelně účastní také návštěvníci z Moravy včetně zástupců nejrůznějších moravských kulturních spolků. Jedním z nich je i iniciativa Morava TEĎ (MT), která se slovenskými Moravany udržuje aktivní spolupráci. “V sobotu jsme měli možnost sledovat vydařený program zaplněného festivalu, večer jsme zakončili diskusí s předsedou občanského sdružení Morava krásna zem Janem Chúpkem,” líčí své dojmy z návštěvy festivalu místopředseda Moravy TEĎ Jaroslav Zaoral.

Slovenští Moravané slavili výročí svého spolku hymnou i oceněními

Nedělní program probíhal ve znamení oslav 10. výročí založení občanského sdružení Morava krásna zem, kde vystoupili s proslovy mimo jiné László Bukovszky, splnomocněnec slovenské vlády pro národnostní menšiny, Igor Steiner, viceprimátor Města Považská Bystrica, nebo Miroslav Kremeň, starosta hostující obce Plevník-Drienové. Jménem Společnosti pro Moravu a Slezsko a Moravy TEĎ zde vystoupil také Vladimír Novotný z Blanska. Ten navíc připomenul výročí moravské vlajky, která 14. srpna slaví 175 let od svého vzniku. Došlo i na slavnostní zpěv moravké hymny v podání souboru Mužáci Moravia.

Součástí programu festivalu pod horou Malý Manín bylo i předání několika ocenění. Předseda pořadatelského spolku Jano Chúpek dostal od zplnomocněnce vlády SR pro národnostní menšiny Zlatou medaili Slovenské republiky “ako znak uznania za úspešnú prezentáciu moravskej kultúry a tradíc na Slovensku”.  Vladimír Novotný dostal od sdružení Morava krásna zem ocenění za propagaci slovenských Moravanů na Moravě a za podporu vzájemné spolupráce Moravanů ze Slovenska a z Moravy. 

Autor: red Zdroj: Morava TEĎ – Jaroslav Zaoral Foto: V. Novotný, J. Muráňová

Související články

Přečtěte si  Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně chce vzbudit zájem žáků a studentů o technické obory

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*