Moravou projede americká armáda, míří na cvičení do Maďarska

Šest stovek amerických vojáků se 190 kusy vojenské techniky přejede postupně přes Moravu z Čech na Slovensko od soboty 22. května do středy 26. května. Vojáci pojedou do Maďarska na mezinárodní cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021.

“Armáda České republiky americkým jednotkám poskytne logistickou podporu. Průjezd konvojů bude koordinován ve spolupráci s Policií České republiky, Vojenskou policií a Ředitelstvím silnic a dálnic tak, aby konvoje nijak neomezovaly běžný silniční provoz,” informovala armádní mluvčí Magdalena Dvořáková.

Přesuny konvojů jsou plánovány v pozdních večerních až brzkých ranních hodinách, od 19. do 6. hodiny. Vojenská policie v součinnosti s Policií České republiky bude doprovázet všechny skupiny konvojů. Preventivně jsou naplánovány objízdné trasy a alternativní místa k odpočinku a na přespání.

Americké jednotky budou rozděleny do tří konvojů po třech až čtyřech skupinách. V každé skupině bude od 10 do 20 kusů kolové techniky. “Každý konvoj na území České republiky stráví maximálně 48 hodin a bude přejíždět s denním odstupem. Skupiny vozidel budou mít mezi sebou hodinové rozestupy tak, aby byla zajištěna bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a minimální narušení plynulosti běžného silničního provozu,” upřesnila Dvořáková.

Z Rančířova přes Brno na Slovensko

Konvoje vjedou z Bavorska do Čech přes hraniční přechod Rozvadov, zamíří přes Prahu na moravský Rančířov. Vojáci přespí ve zdejší posádce, kde prapor podpory nasaditelných sil ve spolupráci s 14. plukem logistické podpory postavil pro tyto účely stanové městečko. Další den pak konvoje pokračují směr Jihlava po silnici I/38 na D1 do Brna a po dálnici D2 na hraniční přechod Břeclav. “Stejná trasa je plánována i pro návrat jednotek zpět do Německa ze cvičení. Ten je naplánován od 12. do 16. června,” doplnila armádní mluvčí.

Přejezdy amerických jednotek přes Českou republiku na cvičení NATO Defender Europe se konají pravidelně od roku 2015. Cvičení mají podle vedení Severoatlantické aliance demonstrovat připravenost, soudržnost a odhodlání členských států k zajištění bezpečnosti Euroatlantického prostoru. Vloni se přesun nekonal z důvodu zrušení samotného cvičení.

Přečtěte si  Správci CHKO Pálava vytěžili dřevo a prosvětlili oblast na Svatém kopečku a Turoldu. Zásah podle mnohých narušuje malebný ráz místa

Cvičení Saber Guardian 2021 má prověřit připravenost a součinnost mezi aliančními a partnerskými armádami a armádou USA. Cvičení se účastní téměř 13,5 tisíce vojáků z 16 různých států.

Zdroj a foto: Armáda ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*