Moravská a slezská orlice se vrací na dres hokejové reprezentace

Co Alois Hadamczik slíbil, to také dodržel. Na dres hokejové reprezentace se vrací velký státní znak. Symbol Čech lva tak opět doplňují i symboly Moravy a Slezska. Ke změně došlo po bezmála pěti letech, od chvíle, kdy státní znak z dresů zmizel a nahradila ho podivná stylizovaná hlava lva. Tu však fanoušci nepřijali nejen pro nehezké zpracování motivu, ale především na Moravě a ve Slezsku vadilo odstranění jejich zemských znaků.

V nových dresech by hokejová reprezentace měla odehrát všechna utkání letošní Euro Hockey Tour. Červenou a bílou sadu dresů by měla doplnit také modrá varianta. S tou by se hokejisté měli představit v Brně. jak budou vypadat dresy pro mistrovství světa zatím není jisté. Podle představitelů svazu by se od těchto měly lišit.

O nápadu na změnu znaku na dresech reprezentantů Hadamczik poprvé promluvil v 7. února večer v Pardubicích na galavačeru k oslavě sto let východočeského klubu. O den později svůj plán vysvětlil i v České televizi. Odstranění státního znaku z dresů hokejové reprezentace prosadilo bývalé vedení svazu s odůvodněním, aby mělo právní ochranu při prodeji reklamních předmětů včetně replik dresů. Podle Hadamczika ale tento argument v porovnání s realitou neobstojí. „Zjistil jsem si, kolik peněz nám vydělal nový dres, a když jsme viděl, že tam žádné peníze nejsou, tak jsem si řekl, že musíme uspokojit národ. A jestli se národ s tím dresem neztotožnil, tak jsem začal přemýšlet, co můžeme udělat,“ řekl Hadamczik.

Autor: resp Zdroj a foto: Český svaz ledního hokeje

Doporučujeme


10 Comments

 1. A teď ještě zrušit takzvaný “malý státní znak” úplně.
  Není to lehké, Češi na to mají ústavní zákon (v zásadě neodpovídající duchu ústavy, ale to zřejmě nevadí).

  • Naděje však zůstává, neboť článek 14 Ústavy ČR zní:
   (1) Státními symboly České republiky jsou velký a malý státní znak, státní barvy, státní vlajka, vlajka prezidenta republiky, státní pečeť a státní hymna.
   (2) Státní symboly a jejich používání upraví zákon.
   Ústava ČR tedy pouze ukládá, že mají být dva znaky – velký a malý, ovšem jak mají přesně vypadat, to už se ponechává na obyčejném zákoně. Lze tedy změnou obyčejného zákona dosáhnout, aby vypadal ten malý např. stejně jako ten dnešní velký a ten velký byl vytvořen v nějaké ještě honosnější podobě, např. po vzoru velkého znaku Markrabství moravského z roku tuším 1915. Fantazii Ústava ČR meze rozhodně neklade.

   • Jen malá připomínka. Statní vlajka, kterou Česká republika používá je vlajkou zaniklého Československa. Při jeho rozpadu bylo dojednáno, že vlajka Československa v současné podobě zanikne a vzniklé státy si vytvoří vlajky nové, odlišné. Slovensko tak učinilo, ale Česká republika tuto dohodu dodnes ignoruje.

    1
    1
    • V otázce podvodu ze strany vznikající ČR ohledně podoby její “nové” státní vlajky nelze než nevzpomenout Masarykovské “…státy se udržují idejemi, z nichž vznikly…”. Ideje zdejšího státu jsou zjevně prohnilé podobně, jako byly ideje předchozích zdejších republik od tragického 28.10.1918. Nic dobrého tedy z toho všeho očekávat nelze 🙁

    • Přesný název státního útvaru byl ČSFSR – Česká a Slovenská Federativní Republika. Nešlo o zánik republiky, ale rozpad federace.

     Ústavní zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky
     https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-542
     ÚSTAVNÍ ZÁKON č. 542 ze dne 25. listopadu 1992 o zániku České a Slovenské Federativní Republiky:
     Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky respektujíc usnesení České národní rady a Národní rady Slovenské republiky usneslo se na tomto ústavním zákoně:
     Čl. 1
     (1) Uplynutím dne 31. prosince 1992 zaniká Česká a Slovenská Federativní Republika.
     (2) Nástupnickými státy České a Slovenské Federativní Republiky jsou Česká republika a Slovenská republika.

     Čl. 3
     (1) Zánikem České a Slovenské Federativní Republiky zanikají státní orgány České a Slovenské Federativní Republiky. Současně zanikají ozbrojené síly a ozbrojené bezpečnostní sbory České a Slovenské Federativní Republiky a rozpočtové a příspěvkové organizace napojené na státní rozpočet České a Slovenské Federativní
     Republiky a státní organizace v působnosti České a Slovenské Federativní Republiky, které byly zřízeny zákonem.

     (2) Česká republika a Slovenská republika nesmějí po zániku České a Slovenské Federativní Republiky užívat státních symbolů České a Slovenské Federativní Republiky.

     • Píšete, že nešlo o zánik republiky, ale rozpad federace, a přitom současně citujete zákon, ve kterém se výslovně píše o zániku federace, nikoliv o jejím rozpadu… Tak jak to tedy vlastně bylo? Republikami přece byly jak obě nacionální části federace, tak federální republika celá. Republikánský systém zde máme s výjimkou protektorátu už od roku 1918, Slovenská republika navíc trvala i za války. Tak proč nenazvat věci pravými jmény – zánik je prostě zánik a zaniklá československá vlajka s modrým (tehdy slovenským a dnes údajně snad moravským) klínem měla zůstat už jen v muzeích…

 2. Ano, konečně se bude dodržovat Zákon o užívání státních symbolů
  § 3
  (1) Velký státní znak
  g) se užívá k zevnímu označení dresu sportovců reprezentujících Českou republiku.
  Halelujá, oslavme to.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*