Moravská města chystají pomoc Ukrajině, nabídnou ubytování uprchlíkům

Ukrajinská vlajka před budovou olomoucké radnice na Horním náměstí.

Ruský útok na Ukrajinu vyvolal vlnu solidarity. Pomoc nabízejí jednotliví občané i celé instituce. Samosprávy na Moravě jednají o formě pomoci. Ruší partnerské smlouvy s ruskými protějšky.

Mimořádné zasedání mají za sebou brněnští radní. Na pomoc lidem na Ukrajině chtějí poslat deset milionů korun. Jednají také s představiteli partnerského ukrajinského města Charkova. Vedení Brna vyzvalo městské části, společnosti a příspěvkové organizace, aby prověřili své ubytovací kapacity a navrhli případné možnosti ubytování lidí prchajících z válečné zóny.

Ve spolupráci s Charitou také brněnský magistrát začne od zítřka provozovat informační telefonickou linku, na kterou se lidé mohou obracet se svými dotazy a případnými nabídkami pomoci. Prosíme, aby ti, kdo chtějí přispět, využili již spuštěnou sbírku Diecézní charity Brno,“ doplnila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Představitelé města jsou podle primátorky v kontaktu s ukrajinskou konzulkou Annou Proshko. Společně jednali již včera o případné humanitární pomoci, kterou by představoval především zdravotnický materiál. Městské nemocnice přislíbily případnou lékařskou péči a léky pro potřebné.

Jako akt solidarity s Ukrajinou vedení města rovněž odhlasovalo vypovězení partnerských smluv s ruskými městy, konkrétně s Moskvou a Voroněží. Na brněnské Nové radnici bude měsíc vyvěšena vlajka Ukrajiny.

Cokoliv, co bude v našich silách

O situaci na Ukrajině se jednalo také v Olomouci. K symbolickému aktu podpory se vedení města rozhodlo už minulý týden ve formě vyvěšené ukrajinské vlajky, nyní připravuje konkrétní pomoc „Jakoukoliv pomoc, která je v našich silách,“ zdůraznil olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Město je připraveno nabídnout materiální a finanční pomoc, kde to bude potřeba. Bude přitom spolupracovat s Charitou a dalšími humanitárními organizacemi. Vedení města se chce také obrátit na ukrajinské partnery, kteří s Olomoucí v posledních letech spolupracovali například na poli kulturní výměny. V roce 2017 Olomouc hostila například početnou návštěvu krajanů, kteří žijí od 19. století v oblasti západoukrajinského Žytomyru. Do humanitární pomoci Ukrajině se Olomouc zapojila už v roce 2014.

Oficiální vyjádření k situaci na Ukrajině aktuálně připravuje. „K tak významnému porušení mezinárodních práv a norem, k jakému nyní dochází ze strany Ruska, prostě nemůžeme ani jako město mlčet,“ sdělil primátor Žbánek.

Přečtěte si  Průtok v říčce Šišemce na konci června dosáhl úrovně dvousetleté povodně. Vodohospodáři čistí koryto

Prověříme krizové ubytování

O konkrétní pomoci jednají vedení další měst. Ostravský primátor Tomáš Macura podpořil demonstraci na podporu Ukrajiny, která se bude konat dnes o půl sedmé před budovou Nové radnice. Ostravské dominanty zasvítí v ukrajinských barvách.

Vedení Jihomoravského kraje rozhodlo o ukončení smluv s partnery v Ruské federaci. Ke stejnému kroku přistoupil i Zlínský kraj. Vláda aktuálně jedná s představiteli krajů na jednotném postupu při zajištění nouzového ubytování pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Moravské univerzity přislíbily pomoc ukrajinským studentům.

Autor: pjk, foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*