Moravská “Učebnice slohů” se rekonstruuje. Práce na zámku Uherčice vyjdou na 130 mil.

Zámek Uherčice

Zahájila se rekonstrukce severního křídla zámku v Uherčicích na Znojemsku za 130 milionů korun. Kromě prací na severním křídle se počítá i s rozvedením páteřních sítí, tedy elektřiny, vody a kanalizace po celém zámku, odvlhčení budov, údržbu parku a opravu romantické vyhlídky z 19. století.

První část celkové rekonstrukce

“Je to první větší část celkových oprav zámku. To hlavní, co se dotkne návštěvníků, je rekonstrukce severního křídla, kde se uskuteční i restaurátorské práce na dvou saloncích a hlavně banketním sále, který je největší reprezentační sál na zámku,” uvedla kastelánka Alena Lysá.

Opravené severní křídlo by se mělo pro návštěvníky otevřít v roce 2022, do té doby bude uzavřené. Pro další rozvoj zámku jsou ale ještě důležitější rozvody elektřiny, vody a kanalizace, které umožní zajistit návštěvníkům větší komfort.

Zámek by potřeboval opravu za miliardu korun

I když jde o velkou investici, zámek by celkově potřeboval na opravy přibližně miliardu korun. “Toto je první větší akce, do zámku se sice investuje od roku 1996, ale vzhledem k obrovské rozloze zámku to byly zatím jen menší sumy,” dodala Lysá.

Moravská “učebnice slohů”

Uherčický zámek patří k největším zámeckým areálům v České republice. Díky různým stavebním a uměleckým epochám, které se na jeho vzhledu odrazily, bývá někdy označován “učebnice slohů”.

Státní zámek Uherčice vznikl na konci 15. století na místě původní gotické tvrze, v polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek, který se dodnes dochoval ve východní části areálu. V 17. století upravili noví majitelé Berchtoldové jeho interiéry do barokní podoby, v dalších stoletích následovaly i interiérové úpravy klasicistní. Banketní sál v severním křídle byl zbudován v 19. století přestavbou bývalého vězení a příruční sýpky. K zámku přiléhá i francouzský a anglický park s umělou zříceninou. Za komunistického režimu objekt chátral. Po převzetí památkáři se jej daří postupně rekonstruovat.

Zdroj: ČTK, foto: Zámek Uherčice

Související články

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*