Moravská “whisky” uspěla v zahraničí. Pochází z nejstarší palírny v Evropě

Stará myslivecká, legendární pálenka z Moravy, porazila v prestižní soutěži světové značky.

Palírna U Zeleného stromu v Prostějově zaznamenala významný úspěch v zahraničí. Pravděpodobně nejstarší fungující lihovar v Evropě zvítězil se speciální edicí Staré žitné myslivecké v prestižní celosvětové soutěži.

“Výjimečně jemná komplexní chuť s originálním charakterem vzniká díky atmosféře prostějovských sklepů v hloubce pět metrů pod zemí nejstarší palírny v Evropě. Jejím základem je ušlechtilý žitný destilát, který se ukládá do speciálně vybíraných dubových sudů,” vysvětlila základ úspěchu lihoviny z Moravy Palírna u Zeleného dubu v tiskové zprávě. Stará žitná myslivecká, zkráceně Stará myslivecká, se podle palírny těší oblibě už od svých počátků v 19. století.

Základní varianta zraje jeden rok, prémiovější Stará žitná myslivecká Reserve čtyři roky. K příležitosti pětistého výročí od založení Palírny U Zeleného stromu byla v roce 2018 poprvé stočena také limitovaná Stará žitná myslivecká Single Barrel. Tato speciální edice zrála osm let v dubových sudech po bourbonu a stáčela se ručně.

Legenda z Hané porazila světové značky

Jedinečnosti hanácké lihové legendy si podle vedení palírny čím dál častěji všímají i porotci na prestižních mezinárodních degustačních soutěžích. V celosvětové soutěži The Spirits Business World Whisky Masters 2020, která se konala v Londýně, v metropoli whisky, porazila imitovaná edice Stará žitná myslivecká Single Barrel Bourbon výrazně známější světové značky whisek a získala nejvyšší možné ocenění Master.

To je považováno za jedno z nejvyšších uznání, jakého se může ve whiskách dostat. Nejstarší palírna v Evropě zvítězila se svými výrobky a s přehledem předčila 73 vybraných druhů od nejkvalitnějších světových výrobců whisek. Stará žitná myslivecká Reserve pak navázala a přivezla ze stejné soutěže ocenění Gold v kategorii Blended.

Mezinárodní soutěže fungují jako přehlídka toho nejlepšího ve světě whisky. Zároveň zpřístupňují prestižní produkty náročným zákazníkům. Konzumace whisky každý rok stabilně celosvětově roste a tento trend je stejný i v České republice. Zvlášť se daří limitovaným a exkluzivním edicím. Nejvyšší ocenění master ve whisky pro nás znamená něco podobného jako šlechtický titul, vyšší potvrzení kvality už získat nemůžeme,“ zhodnotil význam degustačních soutěží Boris Rajdl, marketingový manažer Palírny U Zeleného stromu a doplňuje, že soutěže jsou často vodítkem pro znalce, co nového mohou ochutnat a jakým směrem trh jde.

Přečtěte si  Z Velké Polany na Radhošť konečně suchou nohou

Historie Palírny U Zeleného stromu začala už v roce 1518 udělením práva vařit pivo a pálit pálenku domu U Zeleného stromu v Prostějově. V celé Evropě pravděpodobně neexistuje palírna s delším kontinuálním provozem. Jedná se o druhého největšího výrobce lihovin v celé republice. Mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka či Hanácká vodka a zejména Stará žitná myslivecká. Firma své výrobky vyváží do dvaceti států pěti kontinentů.

Zdroj a foto: Palírna u Zeleného stromu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*