Moravské vinohrady si poradily se suchem, daří se i nově vysazeným

Dosavadní vývoj počasí je pro růst a vývoj révy vinné příznivý. Díky hlubokému kořenovému systému si zatím většinou poradila se suchem. Také nově vysazené vinice začaly dobře rašit, říká optimisticky odborný vinař Pavel Pavloušek z Mendelovy univerzity.

Sucho podle Pavlouška moravské vinohrady neohrožuje, byť má vliv na rychlost růstu. „Ve vinicích, kde bylo na podzim 2021 výraznější sucho, se projevily nižší zásobní látky ve starém dřevě a kořenech. Kvůli tomu zde docházelo k pomalejšímu růstu,” vysvětlil odborník.

Výraznější rozdíly jsou podle něj patrné mezi jednotlivými vinařskými podoblastmi. “Ve vinicích v nejteplejších vinařských podoblastech, tedy mikulovské a znojemské, je již réva vinná krátce před kvetením nebo již kvete. V chladnějších podoblastech ještě určitá doba do kvetení zbývá,” upřesnil Pavloušek.

Sucho není problém, spíše roztoči

Naopak zdravotní stav révy je podle něj zatím velmi dobrý díky méně příznivým podmínkám pro rozvoj zhoubných chorob. Nejvýrazněji se ve vinohradech neprojevuje sucho jako spíše aktivita roztočů, zejména v podobě plstnatosti a kadeřavosti.

“Dosavadní průběh vegetačního období je podobný vývoji révy v ročníku 2000. Ve vinicích, kde se výrazněji projevují příznaky sucha na růst a vývoj révy vinné je třeba se zabývat péčí o půdu a podpořit růst révy vinné s využitím biostimulantů nebo dalších přípravků určených pro podporu růstu,” poradil na závěr vinař z Mendelovy univerzity.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*