Moravské zemské hnutí kandiduje do krajů i senátu. Na jižní Moravě v široké koalici

Část kandidátů Moravského zemského hnutí na zahájení koaliční kampaně Spolu pro Moravu (zprava doleva: Ondřej Hýsek, předseda MZH, Jiří Kacetl, na 6. místě kandidátky, Vladan Ševčík, Lada Bastlová)

Moravské zemské hnutí (MZH), které vzniklo v roce 2018, vysílá svoje kandidáty do krajských zastupitelstev i do senátu. Vedle řešení aktuálních regionálních problémů pojalo letošní volby jako pomyslnou rehabilitaci úsilí o autonomii Moravy, které v minulosti poškodila radikalizace moravských stran, hnutí o tom informovalo v tiskové zprávě.

Široká koalice i samostatné kandidátky

Za pomyslnou vlajkovou loď letošních voleb do krajských zastupitelstev označuje Moravské zemské hnutí širokou koalici s názvem Spolu pro Moravu v Jihomoravském kraji. Hnutí na předních příčkách kandidátky reprezentuje Jiří Kacetl (6. místo), znojemský zastupitel, historik a překladatel. Koalici, kterou kromě MZH tvoří TOP 09, Zelení, Idealisté a LES, spojuje hluboký vztah a respekt k Moravě a ve volbách cílí na dvouciferný zisk.

„Znojemsko od vzniku Jihomoravského kraje v mnoha ohledech stále zaostává. S dobrým železničním spojením s Brnem nebo Vídní se vydáme na správnou cestu k prosperitě a překonání hranic, především těch v našich hlavách“, uvedl Kacetl.

„Akutní problémy musíme řešit teď a tady, proto ve volbách nabízíme moravské veřejnosti osvědčené kandidáty z komunální politiky a profesně zdatné osobnosti. Zároveň chceme provést důkladnou analýzu fungování současného systému regionální samosprávy v ČR, zda skutečně respektuje územně-občanský princip a je svojí kvalitou srovnatelná se systémy ve vyspělých evropských státech, a poté navrhnout řešení zlepšení nynějšího stavu“, doplnil Ondřej Hýsek, který je zároveň předsedou hnutí.

Jiří Kacetl zastupuje MZH na 6. místě koalice Spolu pro Moravu

Kandidátku MZH v Kraji Vysočina, který pokrývá území Moravy i Čech, vede zastupitel a novinář Petr Chňoupek. Kandidátka spojuje mimo jiné řadu starostů a dalších komunálních politiků. Pod programovým heslem „Prolomíme hranice!“ chce hnutí představit návrhy na řešení zásadních dopravních, ekologických, kulturních, vzdělávacích či sociálních problémů.

„Nebylo správné roztrhat Moravu do krajů, které nedokázaly našemu regionu ani zajistit klíčovou dopravní obslužnost. Pokud by se Dačicko jako první krok k nápravě škod chtělo připojit k našemu kraji, uvítáme je s otevřenou náručí“, řekl Chňoupek.

S tímto požadavkem souzní kandidátka MZH v Jihočeském kraji, která jde do voleb pod heslem „Dačicko není v Čechách!“. Jihočeský kraj totiž podle hnutí nelogicky zahrnuje i část jihozápadní Moravy s jednoznačnou spádovostí do moravských center. Připojením Dačicka ke Kraji Vysočina se má mimo jiné obnovit životně důležitá regionální dopravní spojení, scelením jihozápadní Moravy se má tato část Moravy vymanit ze stavu umělé periferie Jihočeského kraje. Kandidátku vede Bohumil Šuhaj, dačický zastupitel a pedagog. „Naší snahou je, aby se věci vrátily k normálu. Dačicko není v Čechách, naší zemí je Morava,“ uvedl Šuhaj.

Přečtěte si  Arcidiecézní charita Olomouc posílá na Ukrajinu obří elektrický generátor, elektrocentrály a kamna. Na vybavení se složili dárci

Hnutí zabojuje i o senát

V brněnském senátním obvodě (č. 60) bude za MZH kandidovat sportovec a podnikatel Pavel Trčala, který je podle svých slov nadšeným příznivcem obnovy moravské zemské samosprávy. „Chci pro vás pracovat jako skutečně moravský senátor, ne pouze jako senátor z Moravy. V Senátu otevřu debatu o obnově zemí Čechy, Morava a Slezsko, které byly protiprávně zrušeny v době komunistické totality,“ sdělil Trčala.

Ve zlínském senátním obvodě (č. 78) se rozhodl pro kandidaturu za MZH nezávislý kandidát Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky. Podle hnutí jako člověk se smyslem pro fair play fandí myšlence obnovy moravské samosprávy. „Jako právník mám pochopení pro Moravu a touhu občanů po obnově našich zemí. Jako sportovec věřím, že je nutné pískat rovinu, a to i v oblasti samosprávy. Valašsku nabízím své celoživotní manažerské zkušenosti,“ uvedl Šťovíček.

V Olomouckém kraji podporuje MZH kandidátku Koruny české, která dlouhodobě prosazuje myšlenku obnovy zemského zřízení. V Pardubickém kraji se hnutí podle svých slov rozhodlo kandidátku nepostavit jako vyjádření respektu hejtmanovi Martinu Netolickému za to, že ještě do voleb vyznačí zemskou hranici Čech a Moravy na území kraje. Hnutí rovněž uvedlo, že bude do budoucna usilovat o získání politických partnerů i na území současného Moravskoslezského kraje.

Zdroj: Moravské zemské hnutí, foto: Spolu pro Moravu

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*