Moravské zemské hnutí má nové vedení, jde do voleb

Předsedou byl opět zvolen Ondřej Hýsek, pedagog a zastupitel.

Sobotní sněm Moravského zemského hnutí (MZH) se uskutečnil na zámku ve Velkých Opatovicích. Delegáti potvrdili na postu předsedy Ondřeje Hýska, brněnského pedagoga a královopolského zastupitele. Sněm rovněž rozhodl o samostatné kandidatuře hnutí v říjnových sněmovních volbách.

„Česká republika stále nedokázala spravedlivě a funkčně vyřešit otázku územní samosprávy na Moravě, ve Slezsku ani v Čechách, což odporuje duchu Ústavy, ale i hodnotám moderní evropské demokracie. Moravské zemské hnutí bude hájit práva všech občanů, kteří v každodenním životě vnímají, že jim je pražští centralisté dlouhodobě upírají,” řekl staronový předseda MZH Hýsek.

Místopředsedou hnutí byl zvolen Pavel Trčala, brněnský podnikatel a sportovecDalšími členy Rady MZH jsou moravští zastupitelé a aktivisté Petr Chňoupek, Vladan Ševčík, Jiří Kolářský, Bohumil Šuhaj a Jiří Kacetl. Členy Revizní a rozhodčí komise byli zvoleni Zdeněk Albrecht, Tomáš Hertz a Jiří Albrecht.

Účastníci sněmu v prostorách zámku Velké Opatovice

Sněm také rozhodl o samostatné kandidatuře MZH v rámci letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Dle svého vyjádření chce hnutí dát občanům možnost volit slušnou a důvěryhodnou moravskou politickou sílu.

V programových materiálech MZH nadále dominuje požadavek na vytvoření zemského zřízení v rámci ČR a EU, v němž by samosprávnou úlohu znovu získaly tradiční země Čechy, Morava a Slezsko, popřípadě metropolitní region Praha, jak předjímá samotná Ústava České republiky.

Doporučujeme


38 Comments

 1. Samostatně není šance na úspěch. Měla vzniknout moravská koalice + osobnosti. Takto to opět spousta Moravanů hodí “pražským ” stranám jenom proto aby jejich hlas nepropadl .

  • Řekl bych, že šance na úspěch pro strany z Moravy nebude nikdy – pokud tedy nebude mít strana takový program, který bude atraktivní pro zbytek republiky. Takhle stačí říct “udělají z Česka další Česko-Slovensko” a 99% potencionálních voličů jde volit někoho jiného. Navíc v dnešní době je “málo” Moravanů, kteří Moravské strany volí – věřím, že by zrušit kraje chtěly statisíce lidí ale jenom tak takovou stranu volit nebudou – byla by potřeba nějaká kampaň a také aby se ukázala Moravská strana na volebních průzkumech a potom by to možná dopadlo podobně, jak to teď je s Přísahou.

   • Tak to bylo myšleno , že měla vzniknout moravská koalice ( povznesena nad to ,kdo je víc okamurovec či liberální ) + osobnosti které přitáhnou a vysvětlí , že nechceme trhat republiku , ale chceme návrat k historickému ( obnova zemské samosprávy ). Při sčítání se to celkem povedlo a táhlo se za jeden moravský provaz – tak nějak uniká, proč to nejde v politice !

    • Ale tady uz jedna celorepublikova strana je, ktera je pro obnovu zemskeho zrizeni. Je to SPD. Neni to jejich hlavni tema, ale jak rikate, ma celorepublikovy program. Cili obnova zemskeho zrizeni neni hlavnim tematem, ale jednim z nich. Tomio Okamura se otevrene hlasi k tomu, ze je Moravan. Takze tak. Myslim, ze pres SPD by se dalo dosahnout ledasceho.

     • Jenže SPD je taky proti EU a jejich nedávný návrh na zemské zřízení.. to byla katastrofa. Abych to trochu rozvedl: Jsou proti EU a díky tomu by pro ně bylo nesmírně těžké udělat s někým koalici a jít do vlády + mladí lidé jsou většinou pro EU takže SPD tu nebude dlouho. O zemském zřízení sice mluvili, ale jejich návrh byl doopravdy špatný a neprošel by v žádném případě – nedomyšlený, jen takový povrchový a vypadalo to tak, že by pravomoce zemí byly prakticky stejné, jako krajů.
      Pokud někdy má Morava získat samosprávu, musí se vybudovat podpora u mladých lidí, je potřeba, aby o Moravě mluvily známé osobnosti a aby tady proběhlo něco jako takové malé “Moravské národní obrození”.

      2
      1
     • Neměl jsem nic proti SPD a zdála se volitelná.
      Bohužel její “Český jarmark” se ani slůvkem nezmiňuje o moravských či slezských výrobcích potravin, sedlácích a zemědělcích. Uvádí pouze podporu českých zemědělců a českých potravin.
      Viz mé příspěvky pod článkem o Cyrilových brambůrkách.
      https://zpravyzmoravy.cz/cyrilovy-bramburky-planuji-expanzi-covidu-a-poklesu-trhu-navzdory/
      Ve volebních novinách SPD, které mi došly do pošty, není ani zmínka o Moravě / Slezku nebo zemském uspořádání. Pouze a jedině Česká republika nebo Česko.

   • Úplně s vámi souhlasím. Má-li se nějaká pro-moravská strana dostat do parlamentu, musí programem oslovit i lidi co Morava moc nezajímá, nejlépe v celé republice. Zároveň velice pečlivě vysvětlit lidem, že posílení samosprávy Moravy, třeba zemské zřízení atd., není ohrožením existence ČR.
    Jinak to zústane tak jako doteď, pár desetin % voličů.

  • Takže hlas voliče, který “to hodí pražským stranám” nepropadne? Ve vztahu k restituci zemského uspořádání státu po vzoru znatelně více jak ČR prosperujících států západní Evropy a ve vztahu k dosažení rovnováhy sil ve společném státě Čechů, Moravanů, Slezanů atd. takový hlas propadne zcela určitě, na to může vzít takový volič jed.

   • Z pohledu strana se dostane do parlamentu ” NEPROPADNE ” z pohledu moravského ” PROPADNE “. Je realitou , že pokud něco chcete momentálně změnit musíte se dostat do parlamentu a tam ” kšeftovat ” něco za něco. Příklad většina moravských a slezských důchodců bude volit ty co jim valorizují či přidají na důchodu ( nemůžeme se divit při důchodech které pobírají ) a to je možné prosadit pouze když se jejich kandidát dostane do parlamentu . Moravské obrozování není pro mnohé až tak důležité, proto je podstatná jednota a osobnosti které přitahují veřejnost. Nazývejme dění kolem Moravy taky pravým jménem – je jedno jaký je p. Okamura , ale návrh ZEMSKÉHO USPOŘÁDÁNÍ předložený stranou SPD byl špatný a fakticky samosprávné/autonomní postavení Moravy vůči Čechám nenarovnával , tudiž pro Moravu nic neřešící a nepřijatelný. Chce se říci pokud to SPD myslí s Moravou vážně tak ZNOVU A LÉPE.

    • Myslím, že někteří politologové, a to i z těch, které lze považovat za přívržence “moravské věci”, jsou toho názoru, že politický a ústavní systém v ČR, a obecně snad většiny států, je nastaven tak, aby samotnými volbami nic podstatného změnit nešlo, resp. pokud ano, tak velmi obtížně a za velmi tomu příznivých okolností. Nicméně takové změny jsou, jak dokazují dějiny pádů mnoha říší, deklarujících sami sebe tzv. “na věčné časy” nebo alespoň jako tzv. “tisícileté”, jsou čas od času možné. Nesmíme být příliš netrpěliví. V každém případě je nepochybné, že drtivá většina voličů na Moravě si ztrátu naší autonomie buď vůbec neuvědomuje, nebo ji nepovažuje za problém. Toto paradigma je nutné prolomit. Dříve nebo později se to podaří, možná to však už nebude za našich životů.

     • Mate pravdu, lide to vubec nevedi, ze Morava mela jeste relativne nedavno sve instituce a svou autonomii. Vubec nevi, ze zadne Ceske Slezsko nikdy neexistovalo atd. Bud Slezsko, nebo Rakouske Slezsko, popripade Moravske Slezsko. Jedna me rikala, ze je take z Moravy. Musel sem ji opravit, ze ta vesnice, kde bydli neni na Morave, ale ve Slezsku. Toto je ta realita. Kompletni vymaz mozku Ceskou televizi, ceskymi medii a ceskym skolstvim. Jedna generace po druhe.

    • Ano, ale ten kvalitni navrh o zemskem usporadani maji pripravit a zaplatit moravske strany/organizace. Nemuzou cekat na SPD. SPD nema na to lidi, ale hlavne jejich hlavni prioritou je dostat se do parlamentu. Takze Cesky jarmark a maslo za 20. Na to vydavaji zdroje, to je zajima. V pristich volba to zas bude neco jineho. Moravske strany/organizace maji mit kvalitni a vzdy aktualizovany navrh v supliku tak aby se dal uplatnit okamzite kdyz bude prilezitost a samozrejme to nabizet parlamentnim stranam, ze to muzou predlozit jako svuj navrh. Kolik muze stat zaplatit odborniky/pravniky aby takovy navrh zpracovali a pak pravidelne aktualizace podle vyvoje pravniho radu CR?

     • A treba i za cenu toho, ze se staneme hlavnimi sponzory nejake parlamentni strany. Na penize budou slyset.

 2. SPD neni proti EU. To je spatne chapano a interpretovano. SPD je pro skutecnou demokracii a svobodu. To znamena i svobodu obcanu rozhodovat o clenstvi v EU, NATO a jinych mezinarodnich organizacich. Soucasti svobody je i moznost kritizovat EU. Clenstvi v EU a kritika fungovani EU se nevylucuji. Chapu, ale, ze plno lidi uvazuje stylem, nejses s nama, krtizujes nas, tak se proti nam. Toto uvazovani dost podporuji mainstreamova media. SPD je v tomto jejich otloukanek. Nicmene v tom maji podobnou pozici jako pro moravske strany. Ti take musi velice opatrne naslapovat, aby je nekdo neoznacil za separatisty. Pritom Ceskoslovensko vzniklo na vlastizrade a separatismu. Masaryk, Benes, Stefanik a legionari, byli separatiste a vlastizradci. Nase vzory! Dalsi vec je, neni pravda, ze vsichni mladi lide jsou pro EU, ale je pravda, ze mladi lide jsou lehceji manipulovatelni.
  Zejmena studenti, ti jsou totiz nejdelsi dobu vystaveni kazani autorit a jejich uspech ve skole dost zavisi prave na tom, jak dobre dokazou tato kazani opakovat. U techto lidi plati nejvic, co je psano, to je dano.
  Navrh SPD byl samozrejme odflaknuty, ale to podle me neni tak dulezite. Dulezitejsi je to, zda jsou nebo nejsou ochotni pro nasi vec zvednout ruku. Ja verim, ze ano. Kvalitni navrh, muze prijit prave od nasich Moravskych stran. SPD ho muze predlozit a hlasovat pro. SPD v nasledujicich volbach posili a ja verim, ze dost vyrazne. A to ne na tematech jako je prima demokracie,odvolatelnost politiku, ale na jinich tematech. Imigrace, kvalita potravin, diktat EU, islamismus, COVID. SPD tady bude jeste dlouho. Dokud bude EU a CR v ni, budou vzdycky lide, kteri budou vzdy proti, nebo budou kritizovat jeji fungovani, snahu EU vice a vice odebirat pravomici jednotlivych ckenskych statu. A dost mozna jeste posili, az se CR stane z cisteho prijemce penez z EU cistym platcem EU. To nebude trvat dlouho. Takze ano, SPD muze byt tim kanalem, jak dostavat pro moravske navrhy do parlamentu, protoze svebytnost Moravy,je prave o demokracii a svobode, a dost mozna prave o te prime demokracii. Kdyby bylo referendum o zruseni zemskeho zrizeni v roce 1949 tak by to treba neproslo. Kdyby bylo referendum o rozdeleleni Ceskoslovenska, tak by to take treba neproslo. Kdyby bylo referendum o zrizeni troj federace tak by to treba proslo. Kdyby bylo referendum o tom,jestli se CR bude jmenovat Czechia nebo Cesko tak by to mozna neproslo. Zastupitelsky system v nasi podobe je hodne naredena demokracie. Je to spis voda nez demokracie. Zastupitel je lehceji korumpovatelny a vydiratelny. Jeho osobni zajem je nad zajmem obcanu, ktere zastupuje.

  • Po zkušenostech s tzv. “Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury”, kdy v prvním momentě, kdy Okamuru chtěli jeho soukmenovci na principu přímé vnitrostranické demokracie z “Úsvitu” vytěsnit, okamžitě přímou vnitrostranickou demokracii zrušil, popřel a založil nový marketinkový projekt tzv. “Svoboda a přímá demokracie”, nelze z úst pana Okamury věřit ani v jím oslavovanou přímou demokracii, ani svobodu, ani v cokoliv jiného, jeho střídavě účelově deklarované moravanství i češství nevyjímaje. Je vždy především polovičním Japoncem a pro středoevropské vnímání demokracie nepoužitelný; osloví vždy jen tu část voličů, kterou upoutají jeho aktuálně a lokálně přizpůsobené sliby.

   1
   1
   • Ja si myslim, ze strana vnitrne nedemokraticka muze vpohode fungovat v demokratckem systemu. Stejne jako volic je sam sobe autokratem tak v ramci celku muze byt a je v pohode demokratem. Firmy jsou take samospravne jednotky, dost casto vedene autokraticky, ktere funguji v ramci demokratickeho celku. Ja vnimam strany uplne stejne. Nepotrebuji aby strana byla vnitrne demokraticka, to by totiz znamenalo, za v ramci demokracie se z SPD stane TOP09 a pak neco jineho. Pokud nekdo chce delat politiku typu TOP09 tak se ma stat clenem TOP09 nebo vytvorit takovou stranu. Ja jako volic chcu mit jasnou nabidku na trhu. SPD je SPD a TOP09 je TOP09. To zustava stejne. Meni se pouze moje preference. Svobode si vybiram. A navic, v prime demokracii, se rozhoduje v konkretnich otazkach. Cili tam se pravo, levo, stred dost smazava. Volici hlasuji velice ruznorode podle konkretnich temat a ne podle toho jak by hlasovala strana, kterou volili.

    • Příklady politických stran, které nebyly vnitřně demokratické, jsou zejména od roku 1918 Komunistická strana Ruska (KSR), později její nástupkyně Komunistická strana Sovětského svazu (KSSS), u nás to byla od roku 1948 Komunistická strana Československa (KSČ). Teoretik bolševismu V. I. Lenin takové označoval za “strany nového typu”. Výsledkem působení takových stran byl tzv. stalinismus, který se u nás kdysi žertem přirovnával k přecpané brněnské šalině – u řídící kliky seděl Stalin a ostatní, kteří nedokázali držet hubu, buď seděli nebo viseli. Německou obdobou takových stran bez vnitřní demokracie byla Nacionálně socialistická dělnická strana Německa (NSDAP), jejímž dlouholetým vůdcem byl A. Adolf Hitler; působení této strany 12 roků u moci v Německu vedlo ke druhé světové válce k totální a hanebné porážce Německa mezinárodní koalicí armád. Neumí-li politická strana nastavit demokratické postupy uvnitř sama sebe, je volba takové strany velmi, ale velmi nebezpečná.

     1
     1
     • Toho se nebojim. Dnes je uplne jina doba. Lide maji mnohem lepsi pristup k informacim a navic by to melo byt osetreno v ustave. Totalita nehrozi.

     • Je to jenom neustale straseni lidi aby lide dostali strach a zvolili si ty stare zname partaje. Svoboda zacina tam, kde konci strach.

 3. Myslim si, ze roky 1938, 1948 a 1968, se daji pricist prave nedostatku prime demokracie. Vlada politickych stran, je vlada mafii, kde funguji zakulisni dohody, korupce, kupceni a vydirani. Obcan je vykonovatelem vule politiku, ale v demokracii by to melo byt naopak. Politik, je vykonacatelem vule obcanu.

  • Tzv. přímá demokracie (z úst Tomia Okamury však není úplně zřejmé, co si pod tím tento vůdce představuje, když v sebou založeném politickém hnutí přímou demokracii nezvládá) může v některých záležitostech fungovat, ale v jiných totálně selhávat a přivést celé státy nebo kontinenty k zásadnímu rozvratu.

   • Ano, to neni zrejme, ale je to jasna zprava, ze je to smer, o kterem se chcou bavit. Neodmitaji ho jako hloupost. Jine strany o necem takovem nechteji ani slyset. Stejne jako o Morave a jeji samosprave. Nikdo nebrani lidem/stranam aby prisli s vlastnimi navrhy uprav soucasneho systemu smerem k prime demokracii. Je jasne, ze prechod by mel byt pozvolny. Krok za krokem. Tak aby si lide postupne naucili, ze tento stat je skutecne jejich a maji za neho zodpovednost a ze to co se odhlasuje skutecne bude. Soucasny system k nicemu takovemu nevychovava. Prave naopak, posiluje v lidech pocit, ze stat jsou oni a ten stat nas okrada. Proto je v poradku neplatit dane protoze oni to zas rozkradou. Nema smysl chodit k volbam, protoze oni si to zase stejne udelaji po svem. Ja su rad, ze mame aspon tu primou volbu prezidenta. Tady se jasne ukazuje, ze to aktivuje lidi, protoze jsou primo zapojeni do rozhodovani. Navic muzeme rict, ze je to nas vubec prvni (vcetne prvni republiky) skutecne demokraticky zvoleny prezident. To nelze zpochybnit. Havel by nikdy nebyl prezidentem kdyby mel skutecne byt volen lidem. Havla jsme museli trpet 12 let, protoze rada moudrych nam ho naordinovala. Klaus podle me take ne. Tam bylo zase uplaceni poslancu. Samozrejme s primou demokracii musi jit take decentralizace. Ve smyslu posilovani samosprav. Danova decentralizace atd. To co si obcan nedokaze zajistit sam, predava o stupen vis, co nedokaze zaridit obec, predava o stupen vis. Proste stat postaven od spodu. Skutecne obcansky a svobodny stat/zeme.

 4. Ano, mate pravdu, take jsem si toho vsimnul, ze SPD propaguje Cesko, Cesky jarmark atd. Ja si myslim, ze to proste je z marketingovych duvodu. Jasna zprava, nematnout volice. Netristit sily. Mluvit jazykem volice. Pusobit jednotne. Je to strana celorepublikova. Plno lidi na Morave ten rozdil mezi ceskym a moravskym nevnima, nebo ho vnina jako nepodstatny. Chapou to tak, ze jsou take Cesi. Treba moravsti. Takze sirsi zaber ma urcite cesky jarmark nez moravsky jarmark/trh. Pokud chcete prosazovat svoje temata, musite se prvne dostat do parlamentu. A pokud se tam dostanete pres cesky jarmark a pak prosadite zemske zrizeni tak je to v poradku.

  • Tomu, kdo se domnívá, že dnes totalita nehrozí, doporučuji pro začátek např. knihu rakouských autorů prof. Waltera Ötsche a novinářky Nina Horaczek (dá se pořídit nebo půjčit i v českomoravské verzi) “Populismus pro začátečníky: Návod k ovládání davů”.

   • Karel Kovy Kovář, populární youtuber z Pardubic, ke knížce napsal: “Čtivá příručka umožňující lépe porozumět dnešní politické realitě. Ötsch a Horaczek ji napěchovali konkrétními příklady i bohatým historickým kontextem. Je důkazem, že základní principy populismu a demagogie jsou univerzálně funkční napříč kontinenty, dobami i náboženstvími. Populismus zažívá nevídaný rozkvět i díky sociálním sítím a chceme-li s ním účinně bojovat, musíme nejdříve pochopit, na jakých pilířích stojí. Právě k tomu je tato kniha perfektní cestou.”

   • Ceskomoravska verze. To je dobre. To budu take pouzivat. Diky.
    Jinak k tomu populismu. Vsechny strany jsou populisticke. Zejmena ty co se chcou udrzet v parlamentu. Bud chceme prosazovat svoje myslenky nebo bojovat s populismem. Na oboji neni cas ani zdroje. Ja bych ten boj s populismem nechal na tech zodpovednych, statotvornych, demokratickych, nezkorunpovanych a hlavne nepopulistickych stranach.

  • To je ta správná politická hyperkorektnost. Než aby připustili, že někoho z potenciálních voličů může popudit byť nepatrný důraz na oficiálně nevhodné a tabuizované téma Moravy a zemského uspořádání, tak se tomu nepříjemnému tématu taktně vyhnou – jak se teď dívám na jejich stránky, postupují velmi opatrně – používají pouze dva termíny k označení státu (ČR a Česká republika)* a přivlastňovací zájmeno český ve smyslu příslušnosti k tomuto státu.

   )* s výjímkou “rodinné hry Česko, nezlob se” ve volebních novinách SPD číslo 1 z března 2021

  • ” … pokud se tam dostanete pres cesky jarmark a pak prosadite zemske zrizeni tak je to v poradku… ”
   Pokud by se věci vyvíjely v tomto pořadí, pak nepochybně ano.
   Bohužel žádnému politikovi nemůžete věřit ani nos mezi očima.
   P.S.
   SPD to nyní schytalo za svvou údajnou xenofobii:
   “Zpráva o projevech extremismu a předsudečné nenávisti na území české republiky v roce 2019” – Ministerstvo vnitra, Odbor bezpečnostní politiky, Praha 2020
   https://www.mvcr.cz/soubor/zprava-o-projevech-extremismu-a-predsudecne-nenavisti-na-uzemi-ceske-republiky-v-roce-2019-pdf.aspx

   V rámci tradiční pravicově extremistické scény byl registrován nárůst aktivit některých dogmatických neonacistů, kteří se definitivně distancovali od Dělnické strany sociální spravedlnosti a Národní demokracie. Tito tradiční hráči však byli na poli šíření nenávisti zcela zastíněni xenofobními uskupeními, která se začala profilovat v souvislosti s migrační krizí. Jednoznačně jim dominovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie.

   Zajímavé, že nikde není zmíněna xenofobie)* Čechů vůči Moravanům.

   )* Xenofobie je projev chování, který spočívá v nedůvěře, odporu a nepřátelství ke všemu cizímu.

 5. Dokud se nepodaří prolomit to, že lidem nevadí absence autonomie, tak se nepodaří prorazit ve volbách. Jen nevěřím, že parlamentní cestou se nám naše země vrátí. Je nás méně. Podle ministerstva spravedlnosti snad někteří ani neexistujeme (vyjádření o moravském národě, že jsme vlastně Češi). Ne, nejsem Čech, jsem Moravan. A radikalizoval jsem se. Ne vlastní vinou, ale pod tíhou okolností. Za svou vlast považuji Moravu nikoli Českou republiku. Vlastně ani nechápu, co vadí na moravských snahách o emancipaci. A to není jen politická záležitost. Je to i spousta obyvatel Čech, kterým se to nelíbí. Češi nejprve udělali ze slovanských Moravanů další Čechy. V první republice udělali ze Slováků Čechoslováky. Za dvacet let první republiky dovedli soužití s Němci k neřešitelnosti (ano, Mnichov nespadl jen tak z čistého nebe, ale to je na jinou diskusi a jinde). Soužití se Slováky dovedli k neřešitelnosti hned dvakrát (neboť podruhé Československo pohromadě držel jen internacionální komunismus). A zdá se že nejspíš dovedou k neřešitelnosti i soužití Čech a Moravy v jednom státě.

  • Bez medií a především bez informovanosti obyvatelstva se to neprolomí. Většina lidí na Moravě či Slezsku vůbec netuší , že např. taková Andalusie či Aragonie mají svůj vlastní parlament – svého předsedu vlády – svoji hymnu ( uvádím pouze některé země jako příklad ) . Přitom taková Aragonie má ” pouze ” 1,3 mil obyvatel . Možná lidi slyšeli/četli něco málo o Katalánsku , ale co je autonomní společenství ve Španělském království neví v ČR téměř nikdo . Česká nacionalistická media drží zcela záměrně obyvatelstvo v nevědomosti a melou pořád dokola pouze nacionalistické lži o ” velkém česku “.

   • V Katalánsku většina lidí vidí ty zlé separatistické rozbíječe. Podle “správného” vysvětlení našich demokratických médií.

   • Vy o těch vlastních médiích neustále píšete, ale jenom píšete. Tak iniciujte nějakou schůzku, na které by se probraly možnosti technické, finanční, licenční, marketingové atd. Znalosti na to máte více než dobré…

    • Na Moravě není zájem , asi to potřebuje svůj čas. Při sčítání a přihlášení se k moravské národnosti vznikla jednota , ale pro podzimní volby už jede zase každý po svém. Moravská politická reprezentace se nedokáže ani shodnout zda chce a jakou formu autonomie po Češích požadovat . Taky píši pořád dokola ,že Morava se neumí ozvat. Vezmou nám národnost a žádné protesty. Romové se porvou někde v Sokolově a už chystají protestní akce. MORAVO JEDINĚ SPOLEČNĚ DO DOKÁŽEŠ !

 6. Je škoda, že se MZH rozhodlo nevstoupit do koalice s Moravany a Morava1918. Je naprosto jasné, že se ani jedna strana do sněmovny nedostane, dohromady by ale byla alespoň malá šance na 1,5%. Peníze z takového “úspěchu” by mohly být využity ke zviditelnění Moravy a na tom by se poté dalo i stavět..

  • Vážený pane Nikde, MZH považuje za čestnější vůči voličům neskrývat rozpory, značné pnutí a neslučitelnost volebních programů MZH a p.s. Moravané. Povolební koalice obou po volbách by možná byla, avšak předvolební koalice by znamenala vytvářet u voličů iluzi svornosti, která by se tak či onak prolomila ihned v parlamentní praxi obou subjektů, pokud by byly oba zvoleny do parlamentu. Subjekt Morava 1918 zatím jako volební ještě neexistuje. Na základě jen jediného společného jednání (covid-19 mnohé děje narušil i na Moravě) rozhodli členové MZH tak, jak rozhodli, pro MZH přijatelnou formu spolupráce ostatním nabídli, ale ta zase nebyla akceptována ze strany p.s. Moravané a teprve vznikající, zatím jen tzv. iniciativy, Morava 1918. Vize MZH není sečíst stávajících pár tisícovek voličů z řad moravských srdcařů, ale dlouhodobě se propracovat k získávání statisíců voličů z Moravy, a to klidně pro každého ze dvou nebo možná tří moravských politických subjektů. Až bude “pan volič” takto orientován, budeme vidět, pokud se dožijeme, jak změní na Moravě svoji předvolební rétoriku i ostatní tzv. tradičně pragocentrické politické strany a hnutí.

  • Ano, ale to se týká téměř všech mimoparlamentních stran. V nich osobnosti zajisté jsou, ale nejsou v médiích, protože nesedí v parlamentu. A nesedí v parlamentu, protože nejsou v médiích, takový kruh.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*