Moravské zemské muzeum chce shromáždit kolekci roušek pro budoucnost

Brněnský Etnografický ústav plánuje shromáždit kolekci roušek, které lidé nosí v době šíření nového typu koronaviru. Roušky se podle pracovníků muzea zařadily k symbolům doby. Jsou fenoménem, který už plní nejen ochrannou, ale také estetickou funkci, mohou se stát odrazem osobnosti, podobně jako dříve účes, oděv nebo make-up.

Netroufáme si nikoho vyzvat k zásilce nyní, kdy je každá rouška zapotřebí, ale myslete prosím na to, že hned, jak to skončí, začneme roušky v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea shromažďovat. Cílem je kolekce cca 50 kusů,” uvedla Hana Dvořáková, vedoucí ústavu.

Šité roušky vypovídají o době i jejích nositelích

Pracovníci muzea reagují na skutečnost, že kromě profesionálních roušek tovární výroby vzniká široká škála dalších, od těch šitých po domácku až po designové kousky s osobitými motivy. Rouška tak třeba může prozrazovat, jaké pivo majiteli chutná, zda má rád psy anebo třeba obdivuje hudbu Leoše Janáčka.

O tom, že rouška nemusí být jen zdravotní pomůcka přesvědčuje i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Jednou se jistě dočkají výstavy

Muzeum při shromažďování roušek myslí na budoucnost. Ze sbírky budou těžit až následující generace badatelů a kurátorů, třeba v roce 2050 při přípravě výstavy ke 30. výročí koronavirové pandemie.

Autor: red Zdroj: ČTK, MZM Foto: trikazkyjova.cz, Facebook marketplace

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*