Moravsko-slovenské pomezí není dopravně propojeno, kraje problém nevyřešily

Vlárský průsmyk – jeden ze symbolů přetrvávajícího špatného dopravního spojení moravsko-slovenského pomezí.

Přeshraniční spojení menších obcí na pomezí Moravy a Slovenska je dlouhodobě na špatné úrovni. Mnohde téměř chybějí vlakové i autobusové spoje. Situaci začali řešit zástupci samospráv na Hornolidečsku a Púchovsku. Informaci uvedl server Zlin.cz.

Lidé zejména z příhraničních menších obcí na slovenské straně potřebují často cestovat na východ Moravy, ať už za prací, lékařem či rodinou. Stejně jako nemálo občanů z druhé strany hranice. V současné době však neexistují téměř žádné vlakové ani autobusové spoje, které by tuto potřebnou dopravní obslužnost zajišťovaly.

Pokusíme se najít řešení

Problém začali aktivně řešit zástupci obcí z Púchovska na slovenské a Hornolidečska na moravské straně. Apelovali na členy vedení Zlínského a Trenčínského kraje, aby zjednali nápravu. Na společné schůzce se objevila primátorka Púchova Katarína Heneková, Zlínský kraj vyslal náměstka hejtmana pro dopravu Radka Doležela.

„Ujistil jsem paní primátorku, že tento problém vnímáme a chceme jej pomoci řešit. Vstoupíme proto do jednání s Trenčínským krajem a budeme chtít vyjádřit společný zájem obou krajů na zlepšení této nevyhovující situace,“ slíbil Doležel.

Púchov – západoslovenské okresní město v podhůří Javorníků

Situace se špatným dopravním propojením moravsko-slovenského pomezí se táhne od rozpadu společného státu. Řešení nepřinesl ani vznik samosprávných krajů v obou samostatných státech před dvaceti lety.

Problém také komplikuje rozdílné nastavení územní samosprávy. Na území ČR je Zlínský kraj objednavatelem vlakových i autobusových regionálních spojů. Trenčianský kraj má ale na starosti pouze autobusové spoje, problematiku železničního spojení má v gesci slovenské Ministerstvo dopravy.

Autor: pjk, zdroj: zlin.cz, foto: Vzdělávací a výzkumné středisko Bílé Karpaty, město Púchov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*