Moravskou zemskou knihovnu čeká rekonstrukce, poté obnoví plný provoz

Moravská zemská knihovna
Moravská zemská knihovna

Kvůli přesunutí stavebních prací na jaro bude Moravská zemská knihovna (MZK) jeden týden zcela uzavřená pro veřejnost. V termínu od 18. do 22. května bude přerušen dosavadní omezený provoz, aby mohlo být vybudováno zádveří hlavního vstupu do budovy. Od 25. května se knihovna již otevře kompletně, tedy včetně studoven pro studium prezenčních výpůjček. Nadále však budou platit mimořádné hygienické podmínky, informovala knihovna v tiskové zprávě.

Knihovna využila koronavirus k přesunutí části rekonstrukčních prací

Druhá fáze rekonstrukce v rámci projektu IROP byla plánovaná původně na léto, kdy měla být knihovna více než dva měsíce zavřená. Zčásti se však stavební práce podařilo přesunout na jaro, do období uzavření kvůli pandemii koronaviru.  V tuto chvíli je v provozu půjčovna a současně dělníci pokračují v pokládání dřevěné podlahy atria.

Práce na novém zádveří však zablokují hlavní vstup do budovy, což při otevření realizovat nelze. „Jak jsme již avizovali na konci dubna, musíme nyní krátkodobě knihovnu uzavřít, abychom ji mohli nechat otevřenou celé léto,“ vysvětluje Tomáš Kubíček, ředitel MZK.

Obnovený provoz využijí jen registrovaní čtenáři

Od pondělí 25. května se pak knihovna otevře zcela a nově budou přístupné i všechny studovny. Stále však budou platit specifická hygienická pravidla. Čtenáři už budou moct volně manipulovat s knihami v regálech ve studovnách i ve volném výběru, bude však nutné k tomu používat rukavice. Zachována bude povinnost uvnitř knihovny nosit roušku, absenční výpůjčky bude stále možné vracet pouze do biblioboxu, odkud knihy poputují do karantény. Obnovena bude rovněž možnost tisku a kopírování, v provozu budou výtahy i toalety ve všech patrech.

Mimo provoz zůstává pouze týmová studovna určená pro společnou práci ve větším kolektivu. Studijní místa v ostatních studovnách budou upravena tak, aby byly dodržovány povinné dvoumetrové rozestupy. Počet míst ke studiu tak bude snížen téměř na třetinu, proto budou moci služeb knihovny využívat pouze registrovaní čtenáři.

Otevírací doba bude stále omezená. Knihovna bude pokračovat s intenzivnějším úklidem v průběhu dne i po skončení otevírací doby. Na všechny pulty v půjčovně i ve studovnách byla namontována ochranná plexiskla. Senioři nad 65 let budou moci přijít kdykoliv, v půjčovně budou obsluhováni přednostně. Obnovení kulturního a vzdělávacího programu je plánováno až od září.

Přečtěte si  Revoluce v kardiologii: Vědci v Brně učí umělou inteligenci odhalit srdeční selhání

Otevírací doba od 25. května:
Půjčovna a všechny studovny vyjma studovny rukopisů a starých tisků:
PO          09.00 – 15.30
ÚT          10.00 – 18.00
ST           09.00 – 15.30
ČT          10.00 – 18.00
PÁ          09.00 – 15.30

Otevírací doba studovny rukopisů a starých tisků:
PO 10.00 – 14.00
ÚT 12.00 – 18.00
ST 10.00 – 14.00
ČT 10.00 – 14.00
PÁ zavřeno

Zdroj a foto: Moravská zemská knihovna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*