Moravský Krumlov uvítá návrat Slovanské epopeje na Moravu. Na Muchovo dílo se důkladně připraví

Slovanská epopej - Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě

Starostu Moravského Krumlova Tomáše Třetinu potěšilo dnešní rozhodnutí pražských radních o zapůjčení Slovanské epopeje Alfonse Muchy na moravskokrumlovský zámek. Třetina uvedl, že pokud rozhodnutí radních stvrdí zastupitelé hlavního města, Krumlov zahájí výstavu díla od června nebo července příštího roku. O možném přesunutí zpět na Moravu už jsme psali (viz tento článek). Cyklus dvaceti obrazů byl původně v Moravském Krumlově vystaven zhruba 50 let.

Zpět na Moravu alespoň na pět let

Slovanská epopej by mohla být v zámku nejméně pět let do doby, než Praha vybuduje pro cyklus obrazů vlastní budovu. “Jsem samozřejmě rád, protože Slovanská epopej do Moravského Krumlova patří a my ji s pokorou vystavíme a zpřístupníme návštěvníkům v podmínkách, které si zaslouží,” uvedl Třetina.

Moravský Krumlov se na epopej důkladně připraví

Pokud pražští zastupitelé potvrdí rozhodnutí radních, začne podle Třetiny Krumlov s přípravou instalace. “Mělo by to být tak, že by se epopej otevřela v červnu nebo červenci roku 2020. Výstavní prostory jsou na to nachystané a opravené, jen je potřeba nainstalovat osvětlení a klimatizační jednotky, které budou udržovat teplotu a vlhkost,” řekl Třetina.

Praze chyběly prostory, na Moravě dílo zdomácnělo

Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval mezi lety 1910-1928 a věnoval Praze, ovšem pod podmínkou, že pro ni postaví výstavní sál, k čemuž dosud nedošlo. V Moravském Krumlově byly obrazy vystaveny od roku 1963 až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města dalo odvézt do Prahy. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města. Od roku 2010 je Slovanská epopej chráněna jako kulturní památka.

Za téměř padesát let Muchovo dílo na Moravě svým způsobem zdomácnělo. Rozhodnutí přesunout epopej do Prahy provázela kritika a protesty, zejména kvůli nesplnění Muchova požadavku, aby byl pro epopej postaven výstavní sál. O záchranu díla se pečlivou mravenčí prací zasloužila řada moravských restaurátorů i místní občané. Také proto se nezřídka ozývají hlasy, že by měla epopej zůstat na krumlovském zámku.

Prvních 11 pláten Slovanské epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920-1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze. Obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 je galeristé vystavili na zámku v Moravském Krumlově, nedaleko Muchových rodných Ivančic.

Přečtěte si  Odhalte včas příznaky Alzheimerovy choroby: Lékárna brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny nabízí zdarma speciální test

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*