Moravský markrabě Jan Jindřich se narodil před 700 lety, oslava propojila Brno s Mělníkem

Výstava lucemburských korunovačních klenotů v rodišti Jana Jindřicha

Letošek je rokem řady významných moravských výročí. Patří mezi ně 700 let od narození markraběte Jana Jindřicha Lucemburského, za jehož vlády došlo k rozkvětu Moravy. Oslavy jubilea propojily mimo jiné Brno s rodištěm moravského Lucemburka ve středočeském Mělníku.

Mladý bratr Karla IV. Jan Jindřich se narodil 12. února 1322 v Mělníku. Ve svých 27 letech se stal moravským markrabětem a hned poté se svou druhou manželkou Markétou Opavskou přesídlil do Brna, které se vybral jako sídelní město.

Jan Jindřich byl vzdělaný a velmi pracovitý muž, se svým starším bratrem Karlem se vzájemně podporovali. Období jeho panování, druhou polovinu 14. století, lze považovat za velmi prospěšné z hlediska rozvoje Brna a celé Moravy. Měl také blízký vztah ke Královu Poli, kde sám často rád pobýval a kde na sklonku svého života, v srpnu roku 1375, založil kartuziánský klášter, pro který zajistil celou řadu výsad.

Významné výročí připomíná projekt „Z Mělníka až do Brna a Králova Pole: Po stopách Jana Jindřicha Lucemburského, moravského markraběte“. Spolupracují v něm zástupci Brna a Mělníka po celou dobu roku 2022. Nachystána je celá řada připomínkových aktivit.

Výstava ukazuje korunovační klenoty

Rok oslav byl zahájen 13. února slavností konanou v chrámu sv. Petra a Pavla v Mělníku při slavnostní mši svaté, kterou celebroval farář místní farnosti Jacek Zyzak. Navázala výstava replik lucemburských korunovačních klenotů, která se konala pod patronací Sboru dobrovolných hasičů Brno – Královo Pole a za přísných bezpečnostních opatření.

Výstava vzbudila velký zájem nejen mezi místními. Doprovodila ji také přednáška na téma Jana Jindřicha Lucemburského a moravských Lucemburků obecně. Rok oslav vyvrcholí společnosti výstavou v rámci slavnosti Královopolské vinobraní ve dnech 9. až 11. září v Brně-Králově Poli a o týden později na slavnostech Mělnického vinobraní ve dnech 16. až 18. září.

Zdroj a foto: město Brno a Mělník

Související články

Přečtěte si  Náš tip: Užijte si Advent a Vánoce na památkách Moravy a Slezska

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*