Moravští vědci zkoumají míru zatížení pesticidy u dětí a mladých rodin, reagují na zprávy o jejich nadměrném výskytu

Pesticidy
Ilustrační foto

Pro zajištění lepší úrody, kterou nezničí choroby, nebo na plevel se běžně používá široká škála pesticidů. Některé z nich ale mohou mít při dlouhodobém vystavení negativní dopady na zdraví lidí, a proto je jejich využívání různě omezeno. Je ale velice málo dostupných informací o tom, zda a jak jsou pesticidy zatížené populace dětí a mladých rodin. Proto odborníci z centra RECETOX na Masarykově univerzitě v Brně rozjíždí evropskou studii zaměřenou právě na ně. Projekt má zmapovat a srovnat situaci v ČR, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemsku a Španělsku.

Účastníci studie mohou sami získat zajímavé informace o tom, zda jsou vystaveni vybraným typům pesticidů, popřípadě jaký je jejich možný dopad na zdraví a také informace o tom, jak se těmto látkám vyhnout. V projektu chtějí mimo jiné zjistit, zda jsou i v tuzemsku lidé vystaveni těmto látkám a případně v jak velké míře. Hledají proto dobrovolníky.

Výzkumníci reagují na varovné zprávy o nadměrném výskytu pesticidů

„Zajímají nás různé chemické látky či takzvané faktory exposomu, tedy vše co může případně ovlivňovat lidské zdraví. Pesticidy mezi ně bezpochyby mohou patřit a v posledních letech se objevují zprávy o jejich nadměrném výskytu v půdě či podzemních vodách. Detailnější informace o jejich výskytu v lidské populaci však v našem regionu zcela chybí,“ přiblížil důvody výzkumu jeho vedoucí Pavel Čupr, který v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty MU řídí výzkumnou skupinu Hodnocení lidské expozice a rizik.

Centrum RECETOX na Masarykově univerzitě v Brně

Hledají se mladé rodiny žijící blízko sadů

Aby zmapovali případné vystavení pesticidům u dětí i dospělých, potřebují výzkumníci do studie rodiče s dětmi mezi 6 až 11 lety. Hledají jak rodiny žijící v blízkosti zemědělsky ošetřovaných sadů a vinohradů, tak i takové, které žijí mimo podobné území. Badatelé se zaměřují hlavně na rodiny, které žijí na území Jihomoravského kraje, není to ale podmínkou. „Potřebujeme srovnat, zda se budou tyto dvě skupiny lišit. Abychom zjistili případný vliv období, kdy se běžně tyto látky aplikují, budeme také sbírat potřebné vzorky letos v zimě a příští rok v létě,“ uvedl Čupr.

Dobrovolníci se ale nemusí obávat nějakých náročných testů, vědci budou potřebovat jen jejich dva vzorky moči a vyplnit dotazník zaměřený na životní styl účastníků. „Veškerá získaná data budeme zpracovávat tak, abychom dostáli požadavkům na ochranu osobních údajů a tak, aby se výsledky nedaly nijak spojit s konkrétní osobou,“ zdůraznil vedoucí studie.

Přečtěte si  Revoluce v kardiologii: Vědci v Brně učí umělou inteligenci odhalit srdeční selhání

Účastníci studie mohou získat důležité informace

Účastníci studie mohou sami získat zajímavé informace o tom, zda jsou vystaveni vybraným typům pesticidů, popřípadě jaký je jejich možný dopad na zdraví a také informace o tom, jak se těmto látkám vyhnout. Za účast v projektu dostanou i drobnou odměnu.

Studie se ovšem netýká jen obyvatel České republiky, jde o mezinárodní projekt, do kterého jsou zapojené další evropské země. Výzkumníci by tak za dva roky měli mít k dispozici údaje o tom, jak se liší výskyt pesticidů v rámci evropské populace, jaké jsou rozdíly mezi dospělými a dětmi nebo zda hraje roli život blízko zemědělských oblastí. Projekt má zmapovat celkem tisíc lidí v ČR, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemsku a Španělsku.

Zájemci o účast ve studii se mohou hlásit na e-mailovou adresu celspac.specimen@recetox.muni.cz, informace ke studii najdou také na webu www.celspac.cz/specimen.

Zdroj: Zprávy z MUNI, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*