Na Akademickém náměstí v Brně, vedle ikonických “trojčat”, začíná stavba parkovacího domu

Výsledná podoba parkovacího domu

Parkovací dům, venkovní stání v režimu rezidentního parkování i zeleň s vodním prvkem. To vše bude výsledkem stavby na takzvaném Akademickém náměstí při ulicích Šumavská a Veveří, jejíž základní kámen dnes slavnostně poklepali zástupci vedení města Brna a Brněnských komunikací za investory a představitelé společnosti STRABAG, a. s., za zhotovitele.

„Parkovací dům bude mít ve dvou podzemních a čtyřech nadzemních podlažích celkem 411 parkovacích míst, dalších 212 přinese venkovní plocha, která má fungovat v režimu zóny B rezidentního parkování. Celkem zde tedy bude při plné obsazenosti místo pro 623 vozidel. Z tohoto počtu je na střeše 42 parkovacích míst pro auta poháněná LPG a 21 uvnitř objektu i na parkovišti je určeno pro elektroauta. Trafostanice je dostatečně dimenzována, takže počet dobíjecích stanic bude možné v případě potřeby navyšovat,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Stavba je velmi přínosná, protože lokalita trpí jedním z největších deficitů parkovacích stání v Brně. Je to vhodné místo pro parkovací dům typu park and ride na západní straně města pro příjezd od Svitav, protože se odsud dá pokračovat městskou hromadnou dopravou z Veveří nebo Kounicovy,“ sdělil radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl a doplnil: „Dalším benefitem je zlepšení dosud velmi neutěšeného stavu prostoru. Asfaltová plocha bude doplněna zelení a dřevinami, podél ulic Pod Kaštany a Veveří budou vysazeny stromové aleje, u křižovatky je na malém náměstí naplánován vodní prvek.“ Na fasádě parkovacího domu bude zčásti popínavá zeleň a technologie venkovní vzduchotechniky jsou kryty venkovními vodorovnými žaluziemi, aby nerušily pohled z dálky.

Na tomto místě bude nový parkovací dům stát

Jedná se již o čtvrtý parkovací dům za posledních 10 let, v plánu jsou ještě další

„Objekt parkovacího domu je rozčleněn do několika vzájemně se prolínajících kvádrů v různém materiálovém provedení a bude mít dvě části s rozdílnou funkcí. V jedné budou hromadné garáže, veřejné vybavenosti pak bude sloužit druhá část s jedním podzemním a třemi nadzemními podlažími, kde budou kanceláře magistrátu. Aktuálně probíhá předávání staveniště. Podle smlouvy o dílo začnou stavební práce 27. března a potrvají 14 měsíců,“ řekl předseda představenstva Brněnských komunikací David Grund a připomněl: „Po Pinki Parku na Kopečné, Domini Parku na Husově a River Parku na Polní jde za posledních 10 let již o čtvrtý parkovací dům, který Brněnské komunikace staví a budou provozovat. A připravujeme i další, například na Bítešské nebo Skořepce.“

Veřejnou zakázku „Akademické náměstí včetně parkovacího domu“ vypisovaly společně město Brno
a městská společnost Brněnské komunikace, a. s. Zhotovitelem bude firma STRABAG, a. s., která uspěla s nabídkovou cenou 374 136 078,47 korun bez DPH. Větší část z této sumy, konkrétně 283 057 810,54 korun bez DPH, zaplatí Brněnské komunikace, které budou vlastníkem a provozovatelem parkovacího domu. Zbytek ve výši 91 078 267,93 korun bez DPH za vybudování venkovních ploch uhradí město Brno, které využije i zdroje ze svého Fondu mobility.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Autor: red Zdroj a foto: Město Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*