Na Blanensku hlásí medvěda! Chraňte své děti, varoval starosta

Výskyt medvěda na Blanensku je málo pravděpodobný, ale nelze ho vyloučit. Tohoto jedince zachytily před třemi lety fotopasti u Bzence.

Na Blanensku se má vyskytovat medvědice s mládětem. Zprávu rozhlásil starosta obce Šebetov na Blanensku Zdeněk Čížek. Varování následně předal do okolních obcí.

Medvědice s mládětem se podle svědků měla vyskytovat poblíž oborského rybníku. “Ozvali se mi místní, kteří šli poblíž oborského rybníka na procházku. Kontaktoval jsem policii a lesního správce. Lesy jsou nyní plné houbařů. Po rozsáhlé kůrovcové kalamitě hledají zvířata úkryty a mohou migrovat na větší vzdálenosti,” uvedl pro server denik.cz starosta Čížek.

Podle svých slov nechce šířit paniku. Na druhou stranu nechce zprávu od místních brát na lehkou váhu. Na místo se prý byl podívat, ale žádné stopy po medvědovi nenašel. Zvířata se ani nepodařilo vyfotografovat.

Podle pětice svědků se medvědice s mládětem vyskytovala u rybníku obora poblíž obce Šebetov. “Šli jsme k večeru kolem rybníka dozadu po cestě na Pohoru. Při návratu zpět, jsme uviděli větší zvíře. Vypadalo to, že stojí na zadních nohách. Za mě to byl medvěd,” citoval deník.cz svědkyni. Za zvířetem vzápětí vyběhlo i mládě. Poté se skupina vydala spěšně pryč.

medvěd hnědý (zdroj: Pixabay)

Nepravděpodobné, ale možné

Místní myslivce informace překvapila. Jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený považuje výskyt medvěda v okolních lesích za velmi nepravděpodobné, byť ho nelze vyloučit. Chybí průkazné stopy a fotografie.

Na Blanensko, zejména do oblasti Moravského krasu už dříve zavítal rys ostrovid či migrující los evropský. Medvěda pohybujícího se v přírodě místní neviděli až kam paměť sahá. Varování před jeho výskytem se v jižní části Moravy objevilo už dříve. Jednoho migrujícího medvěda zachytily před třemi lety fotopasti v lesích u Bzence.

Autor: pjk, úvodní foto: Lesy ČR

Související články

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*