Na festivalu ve Znojmě diváci uslyší Šporcla nebo Plachetku

Pavel Šporcl

Hudební festival Znojmo, který začne ve čtvrtek a potrvá do 28. července, oslaví pád železné opony a připomene hudbu skladatelů na královských dvorech. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení českých i zahraničních hudebníků, zejména klasické hudby. Festival vyvrcholí scénickým oratoriem Saul od Georga Friedricha Händela, inscenací připravenou přímo pro jízdárnu Louckého kláštera ve Znojmě.

K 30. výročí stržení ostnatého drátu mezi Českou republikou a Rakouskem připravili pořadatelé festivalu sérii koncertů oslavujících kulturní spojení obou států.

Zároveň pořadatelé oslovili soudobé skladatele, kteří pro zahajovací večer složili nová díla. “Skladatel Lukáš Sommer zkomponoval česko-rakouskou svitu pro orchestr a sólo housle. Zazní také Symfonická báseň Dyje od rakouského skladatele Christopha Ehrenfellnera,” uvedl Pavel Šporcl.

Vrcholem festivalu bude Händelovo scénické oratorium Saul. Ve Znojmě vzniká takzvaná festivalová stagiona, návštěvníci tak zhlédnou inscenaci připravenou přímo pro jízdárnu Louckého kláštera. Spolu s Adamem Plachetkou, který ztvární hlavní roli Saula, vystoupí německý kontratenorista Andreas Scholl jako David.

Kromě klasiky také jazz, cimbál a samozřejmě víno

Festival ve Znojmě nebude jen ve znamení klasické hudby, zazní například i jazz. Návštěvníci se mohou těšit i na cimbálový program, letos inspirovaný vlčnovskou jízdou králů, která patří mezi nehmotné dědictví UNESCO. Přijede folklórní soubor Vlčnovjan a cimbálová muzika Čardáš.

Hudební festival Znojmo se letos koná po patnácté. Přidanou hodnotou festivalu jsou degustace znojemských vín, které jsou v ceně vstupenky každého z koncertů. Letos poprvé přivede znojemský festival své hosty na nová místa, například do proboštství svatého Hippolyta na Hradišti nebo na zámek v Písečném nad Dyjí na jihozápadě Moravy.

Zdroj: ČTK Foto: Hudební festival Znojmo

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*