Na jihu Moravy budou jezdit vlaky v kombinaci bílé a magenty

Sedmatřicet nových vlaků, které loni Jihomoravský kraj objednal u Škody Transportation, bude mít bílou barvu s prvky v barvě magenta, tedy ostře tmavě růžové. Návrh dnes ze čtyř variant vybrali krajští radní. Vedení kraje o tom informovalo v tiskové zprávě.

Zaměřili jsme se na to, aby byly nové jednotky jednoznačně identifikovatelné a odlišitelné od vozidel dopravců či jiných objednatelů dopravy a nebyly zaměnitelné se stávajícím vozovým parkem Českých drah anebo soukromých dopravců. Takto každý cestující pozná, že jede právě vlakem Jihomoravského kraje,” uvedl náměstek hejtmana Roman Hanák.

Název podle historické lokomotivy Moravia

Radní vybírali ze čtyř variant, které kombinovaly modrou, bílou a magentu, jednotlivá barevná provedení posuzovali i zastupitelé kraje. Nové vlaky ponesou kromě krajského designu i název Moravia, který odkazuje na lokomotivu, která v roce 1838 přivezla do Brna první vlak.

Celkem 37 elektrických vlaků za 6,65 miliardy korun má Škoda Transportation dodat v roce 2022, od roku 2023 mají jezdit na linkách z Brna do Tišnova, Břeclavi, Letovic a Křenovic. Půjde o stejný typ vlaků, který už na jižní Moravě jezdí od roku 2014 a jemuž se přezdívá Panter. Vlaky budou nízkopodlažní, klimatizované, s USB přípojkami a wifi připojením. Interiér počítá s místy pro vozíčkáře, bezbariérovými toaletami, přepravou kol či kočárků.

Kromě vnějšího barevného provedení je třeba ještě vybrat sedačky a design interiéru krajských vlaků. Radní se shodli na tom, že toto rozhodnutí nechají na hejtmanovi Bohumilu Šimkovi. Kraj na zaplacení zakázky za 6,65 miliardy využije dotaci z evropského operačního programu Doprava ve výši 5,5 miliardy korun.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: JMK

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*