Na Kamenném vrchu se kácejí stromy. V brněnské přírodní rezervaci jich loni uschlo asi tisíc

Přírodní rezervace Kamenný vrch v Brně je známá především díky koniklecům, kterých tu na jaře rozkvétá kolem 50.000

Plánované kácení uschlých stromů v brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch začalo v pondělí 25. listopadu, trvat bude asi týden. Návštěvníci rezervace by se kvůli bezpečnosti neměli pohybovat v blízkosti zásahu, řekla Tereza Žižková z ekologického sdružení Rezekvítek, které se o rezervaci dlouhodobě stará. V rezervaci loni kvůli dlouhodobému suchu uhynulo asi 1000 stromů.

Stromy hromadně usychají

Loni podle Rezekvítku uschlo na ploše necelých dvou hektarů asi 80 procent stromů, letos uschly další. “Naše prognózy se potvrdily a borovice začínají pomalu ale jistě padat,” uvedl za Rezekvítek Vilém Jurek. Stromy podle ochranářů loni na konci léta nevydržely dlouhodobé sucho, poté je oslabené ještě napadl lýkožrout. Největší škody jsou v takzvaném západním cípu směrem na Kohoutovice, kde jsou souvislejší výsadby jehličnanů.

Kvůli vytíženosti strojů se začalo s kácením později

Ochranáři chtěli s kácením původně začít už letos v létě, kvůli vytíženosti strojů to ale nebylo možné. Kácet se bude pouze v okolí cestiček v osmimetrovém pásu po obou stranách. Střední část zůstane podle ochranářů nedotčena a ponechána samovolnému vývoji. Jurek uvedl, že místo kácení je už vyznačené, a to včetně stromů, které by pokáceny být neměly. Jde především o jeřáby, duby nebo třešně ptačí.

Kvůli kácení by se měli lidé Kamennému vrchu vyhnout

Ochranáři upozorňují všechny návštěvníky Kamenného vrchu, aby se v době plánovaného zásahu nepohybovali a ani nezdržovali v té části rezervace, kde se bude kácet. “Jde nám o bezpečnost všech, kdo se budou v rezervaci pohybovat. Proto je lepší se jí v nastávajícím týdnu vyhnout,” uvedla Žižková. Před kácením budou místa zásahu ještě vyznačena cedulkami a v případě potřeby budou použity bezpečnostní pásky.

Obnova bude roky

Obnova lokality bude podle ochranářů trvat dva až tři roky. S výsadbou nových stromů se ale nepočítá. Ponechány budou zdravé borovice, jsou tam i takzvané nálety javorů a dubů, které chtějí ochranáři zachovat.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí. Za rezervaci byl vyhlášen v roce 1978 díky velkému množství konikleců, které zde rostou. Na 12 hektarech jich podle ekologů vykvétá na jaře kolem 50.000.

Přečtěte si  Rekonstrukce Zoo Hodonín pokračuje vstupním areálem. V pondělí 2. října bude zcela uzavřena

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*