
Podzim nám letos nabízí skvělé podmínky pro cyklistiku. Po návštěvě Moravského Toskánska v předchozích epizodách se tentokrát vydáme do okolí říčky Litavy opět jihovýchodním směrem od Brna.
Většina brněnských bikerů vyráží na kolo na sever. Ano, Brno má oproti velkým městům ČR jednu obrovskou výhodu. Prakticky na hraně města v severozápadním, severním i severovýchodním směru začínají kopce a lesy. Na východě a severovýchodě jsou to výběžky Českomoravské vrchoviny a na Severovýchodě pak hřebeny Drahanské vrchoviny. V těchto oblastech jsou stovky tras, které zná nazpaměť každý brněnský nadšenec MTB.
Jižně od Brna
Avšak na jih se jezdí na horském kole málokdy. Na jih a na jihovýchod vyrážejí spíše silničáři, když na sever od Brna panují nevhodné podmínky, tedy sníh nebo námraza. Je někdy až neuvěřitelné, že severní části Brna mohou být pod sněhem, zatímco jen pár kilometrů na jih jsou cesty suché a rozdíl teplot může být někdy čtyři až šest stupňů. Přitom výškový rozdíl není tak markantní, často pouze sto až dve stě metrů. Koho zajímá meteorologie, mikroklimata a podobné věci, ten pochopí tuto fascinaci.
Přemluvit kámoše k cestě na jih není vždy jednoduché. “A proč tam jako chceš jet? Dyť můžem dát jen něco okolo Priglu!” Holt, na jih se prostě nejezdí. Navíc, brněnští bikeři jsou zhýčkaní, protože mohou mít dobré trasy v dojezdu z domu. Například jezdci z Ostravy musejí za lepším terénem sednout do auta a popojet do Beskyd. V Brně sednete doma na kolo a za deset minut jste v terénu.
To se ale bavíme o tom severním okolí Brna. Totiž, jet na MTB na jih je celkem opruz. Musíte nejprve přejet roviny na jižní straně Brna. Proto jsme sedli do auta a kousek popojeli.
Objevovat okolí Slavkova se mnou jel Mr. X. Pokud nejste v obraze, tak vězte, že Mr. X je můj dobrý kámoš, který jezdí na nejlepších kolech a používá nejlepší sportovní vybavení i technologie často objednané a dovezené přímo z Jů Es of Ej, ale dle naší interní domluvy o něm mohu referovat pouze pod názvem Mr. X. Prostě lidé jsou závistiví a Mr. X nechce, aby jeho supermoderní vozidlo s osmi kamerami a head-up displejem dostalo šrámy od chodce, který by si shodou okolností vytahoval z kapsy klíče zrovna v momentu, když by procházel kolem jeho luxusního vozidla.
Tak tedy Mr. X výjimečně nasedl do plebejského modelu Škoda Octavia a nechal se mnou odvézt do Slavkova. Ano, museli jsme jet normální rychlostí a ne letět na hranici teleportace, protože stará oktávka prostě nemá tolik koní. Pro srovnání, to sportovní vozidlo nejmenované značky, které Mr. X vytahuje ze zakladače pro auta pouze při výborném počasí, má asi více koní než počet všech koní v hřebčínech okresu Vyškov. A těch je hodně, jak jsme mohli poznat na rozbitých cestách. Ale nepředbíhejme. Spěch nebyl na místě. Po vydatném nočním dešti byly totiž stezky poněkud podmáčené, takže každá minuta navíc znamenala sušší ježdění v terénu.
Populární svatební destinace
Vystartovali jsme od zámku zrovna, když kolem procházeli svatebčané. Mimochodem, Austerlitz Wedding, to je něco, co chtějí i zahraniční účastníci zájezdu. Například moje sestra si zde jednoho vzala a stala se z ní Hana Robinson (link: www.hanarobinson.cz). Vzhledem k tomu, že je zpěvačka a klavíristka, všichni její jméno považují za umělecké a netuší, že toto jméno vzniklo právě podpisem matriky ve Slavkově. Není dobré jezdit na kolo kolem populárních svatebních lokací o sobotách. Vždy mi to připomene velmi výrazný bod na seznamu úkolů, které bych měl udělat.
Kolem golfového hřiště, kde se potkává nejen jihomoravská smetánka, jsme vylítli na poutní místo nad Slavkovem s krásným výhledem. Proč vlastně na jih? Protože to co mám na horském kole nejraději jsou výhledy. A těch na sever od Brna tolik není. Tam jsou téměř všude lesy. Takže, po zelené po hřebeni nad sníženinou mezi Slavkovem a Bučovicemi jsme si připadali do určité míry jako na horách. Přejezdy po těchto náhorních plošinách střídaly remízky i lesíky, ale vždy jen krátké, takže téměř celá trasa byla otevřená.

Ze Slavkova vystoupejte od koupaliště přímo na kopec Urban, kterému místní neřeknou jinak než Urbánek podle Kaple svatého Urbana na vrcholu. Tenko kopec skýtá nádherné výhledy na Slavkov a stojí za návštěvu i bez kola. Když budete pokračovat po zelené směrem na Němčany, tak pojedete po stezce, která nese krásný název Cyrilometodějská. Zavede Vás i na poutní místo s neobvyklým názvem Lutršték. Název prý vznikl z německého “lauter Steg”, tedy hlučná cesta nebo most. Původně zde byla studánka, ve které podle několika pověstí byla zázračná voda a vrátila zrak několika slepým lidem. Později tu byla z milodarů poutníků postavena kaple Panny Marie Sedmibolestné.

Přes Letonice dorazíte do Bučovic. I když jsou Bučovice víceméně stejně velké jako Slavkov, pořídíte zde bydlení mnohem levněji než ve Slavkově. Díky blízkosti Brna a možná i prestižní historii a dosti speciálnímu geniu loci jsou ceny nemovitostí ve Slavkově téměř stejné jako v Brně. Tedy extrémně vysoké. Bučovice, byť jen deset kilometrů dále od metropole, jsou už jiná story.

Najít oběd v Bučovicích nebylo vůbec jednoduché, ale nakonec jsme našli jednu otevřenou restauraci, kde se vařilo. Mr. X, který žije velmi zdravým západoevropským životním stylem si dal rizoto. Já zabíjačku. Na kolo člověk potřebuje energii. Ta se hodila pro výšlap na hřeben Ždánického lesa. Ten jsem Vám popsal již v předchozí kapitole. Pro sjezd zpět do Slavkova můžete využít onen neznačený a jen intuitivně navigovaný veledlouhý mezipolní sjezd do Slavkova, který byl opravdovou třešničkou výšlapu. Aktuálně hrají stromy všemi barvami, tak vyražte do Slavkova objevovat údolí říčky Litavy.

Pavel Trčala je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. Na hory se CITY SKI můžete vyrazit například z Brna, Prahy, Ostravy, Olomouce, Plzně. Více info na: www.cityski.cz
Buďte první kdo přidá komentář