Na konci Moravy

Při dovolené jsme navštívili nový chrám Panny Marie Pomocné v lesích nad Zlatými Horami. Zdejší nádherné poutní místo bylo péčí věřících obnoveno v letech 1993 – 1995 a dnes svou polohou uprostřed lesů patří k vyhledávaným mariánským lokalitám, podobně jako chrám na Svatém Hostýně.

Město Zlaté Hory se nachází při hranicích s Polskem a zdejší pan farář nám při prohlídce nádherného farního chrámu vyzvedl krásy zdejší části Slezska. Našinci téměř zapomenuto, že naši krásnou vlast netvoří jen Čechy a Morava. Z vyhlídky na věži jsme měli dříve bohaté město se zlatokopeckou minulostí jako na dlani. Aniž bychom si to uvědomili, brány země slezské nám po přechodu Ramzové otevírají Horní Lipová s lázněmi a město Jeseník se svými léčebnými prameny a vyhlášenými sanatorii. Dnešní Slezsko se nachází na území tří sousedů. Většina leží v Polsku. Malé území – dle národopisného vymezení Opavské a Těšínské Slezsko – v České republice a zbytek v Německu. Geograficky se dělí na Horní a Dolní, centrem je polská Vratislav. V letech 1335 až 1742 bylo součástí zemí Koruny české, potažmo zemí Habsburské monarchie, než je císařovna Marie Terezie ztratila ve válce o rakouské dědictví. V této souvislosti se zajímavě jeví tajná návštěva jejího syna a spoluvládce císaře Josefa II. na pomezí Moravy a Slezska v Horní Lipové 1. září 1779.  Vzácnou událost dodnes připomíná pomníček u studánky při cestě.  

Naše dovolenkové cesty se tedy po téměř tři desetiletí v této oblíbené části domoviny opakovaně přelévaly z Moravy do Slezska. Z chaty na konci Moravy, na Ostružné, jsme obdivovali krásy kdysi hraničních hvozdů této části Jeseníků. Naší pozornosti neunikla novotou zářící kopie původní rozhledny na Králickém Sněžníku, vybudovaná v letech 2019 – 2021 na vrchu Větrník nedaleko horské chaty Paprsek. Nedlouhou procházku z parkoviště v osadě Velké Vrbno k Dalimilově rozhledně zvládli i nejstarší z nás (součet věku naší 15 členné skupiny je 1106 let!), stejně jako výstup za občerstvením na nedalekou chatu, dříve velmi oblíbený cíl našich výšlapů z Ostružné a Petříkova. Výhled do kraje s konzumací jedinečných kynutých knedlíků s borůvkami byly vždy vrcholem našich týdenních pobytů!

Velmi nás potěšilo, jak severní konec Moravy již léta z našeho pohledu stále mění svou tvář k lepšímu! V místech, kde se ještě před čtvrt stoletím pásla stáda krav, stojí střediska několika kvalitních hotelů s wellnes centry. Léta chátrající hrad a zámek Kolnštejn v Branné se skví v novém hávu a vítá turisty i hosty. Cesty mají kvalitní živičný povrch. Léta zanedbávaný německý hřbitov v Ostružné získává novou zeď. V dobrém slova smyslu se na zdejším okraji Moravy snoubí minulost se současností a tepe nový život. Jen krásné kostely zejí prázdnotou a víra v Boha zůstala kdesi ve vnitrozemí…

Přečtěte si  FEJETON: Chléb náš vezdejší

Autor a foto: František Synek

František Synek je etnograf a historik. Čtrnáct let působil jako vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích. Unikátní velkomoravský památník se za tu dobu výrazně rozrostl, dvakrát proběhl pokus o zápis do seznamu UNESCO.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*