Na moravské a slezské firmy podnikající v jaderném strojírenství krize zatím nedopadá

arako
Ilustrační snímek

Na firmy z Moravy a Slezska, které podnikají v energetickém, potažmo jaderném strojírenství, současná koronavirová krize zatím významně nedopadá. Většina z nich pokračuje v domluvených zakázkách. Společnosti ale řeší, jak bude situace vypadat do budoucna. Podotýkají, že jejich podnikání je často velmi závislé na exportu, což může být kvůli restriktivním opatřením jednotlivých států do budoucna problémem.

Královopolská SAG z Brna původně počítala, že letos vyveze zhruba 60 procent své výroby. Zda se tento plán splní, však zůstává otázkou. “Aktuálně nejen, že nemůžeme vysílat naše pracovníky na domluvené zakázky pro dokončované bloky slovenské jaderné elektrárny Mochovce, ale nejistota nás omezuje i v nabídkách v rámci dalších projektů jak na Slovensku, tak také ve Finsku a Turecku. Obchodní jednání jsou spojena s osobním kontaktem se zákazníky, který nyní není možný,” uvedla firma.

Firmy podotýkají, že jejich výhodou je, že většinou pracují na dlouhodobých projektech a nejsou tolik závislé na aktuální poptávce jako jiné průmyslové obory. “V segmentu jaderné energetiky neevidujeme žádné zpoždění ani výkyvy. Jedná se zde o dlouhodobé kontrakty a případné posuny v řádu měsíců by neměly být velkým problémem,” sdělila strojírenská skupina Sigma Group.

Přestože nepřijímáme návštěvy, nabídli jsme našim partnerům a zákazníkům v případě plánovaných přejímek a zkoušek pořídit fotodokumentaci nebo videozáznam ze zkoušky. Díky této možnosti i schválení ze strany klienta jsme exportovali naše produkty na Slovensko, do Ruska, Belgie nebo Německa bez jakéhokoliv omezení,” dodala Julija Dolguševová z opavské firmy Arako, výrobce průmyslových armatur pro energetiku, chemii a petrochemii.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Arako.cz

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*