Na nejvýznamnější moravský svátek 5. července zavlaje moravská vlajka ve více než 1600 obcích

Jamnice

Tak jako v předešlých třinácti letech i letos pořádá spolek Moravská národní obec (MNO) iniciativu „Za vyvěšování moravské vlajky“ na radnicích a obecních úřadech ve svátek věrozvěstů 5. července. Cílem akce je připomenout příchod sv. bratří Cyrila a Metoděje, patronů Moravy a spolupatronů Evropy, na Velkou Moravu a jejich civilizační přínos. Vyvěšení vlajky Moravy připomíná odkaz tisícileté historické země Moravy, která je základem našeho státu. Stovky obcí tímto způsobem vzdávají poctu Moravě s její nezaměnitelnou kulturou, bohatou historií a tradicemi.  

Do vyvěšování vlajky se tradičně zapojují největší moravská města, ale také stovky menších měst a obcí z celé Moravy, ale také ze Slezska, Čech i Slovenska. V roce 2023 počet účastníků zřejmě poprvé překročí magickou hranici 1600. “Hned v úvodu letošního ročníku vlajkové iniciativy nás doslova ohromila zpráva ze statutárního města JIHLAVY. Od letošního roku budou v Jihlavě vyvěšovat vlajku Moravy. Projednali si to už před tím, než k nim dorazila naše výzva a to na základě žádosti místních obyvatel,” prozrazuje nejzvučnějšího nováčka na mapě zapojených měst koordinátorka akce Lenka Holaňová.

Podobně jako v Jihlavě se nově přidaly k vlajkové iniciativě MNO například v městské části Brno – Maloměřice a Obřany, v obci Ptení na Prostějovsku, v obci Pitín v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, v Břestku v oblasti Chřib nebo obci Tupesy proslulé tupeskou keramikou. Dalšími nováčky jsou například Dubňany s přibližně 6300 obyvateli, Nová Ves nedaleko Křižanova, Kuklík ležící v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, Podolí u Brna, Odrovice, Nedašov na moravsko-slovenské hranici, Hostišová nebo Sazovice.

Přibyla také města jako Rožnov pod Radhoštěm s hojně navštěvovaným Valašským muzeem v přírodě nebo Bystřice pod Hostýnem ležící pod památnou moravskou horou Svatým Hostýnem.

Interaktivní mapa měst a obcí, které se k iniciativě vyvěšování moravské vlajky připojily.

Otevřou se také některé památky

Iniciativu doprovází výzva ke zpřístupnění místních pamětihodností, kterou je zdůrazněn kulturně-historický aspekt celého projektu, snahu probudit zájem veřejnosti o historii místa, kde žijí, o historii Moravy, její kulturu a tradice.

Kromě tradičně zúčastněných pamětihodností jako je například Galerie města Brna, památky ve Žďáru nad Sázavou, Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích, muzea v Uničově, Valašském Meziříčí, zámek Letovice, Muzeum v Bystřici nad Pernštejnem či v Kloboukách u Brna, nově přibylo také Muzeum Hovorany, Muzeum Františka Skopalíka v Hulíně Záhlinicích, Muzeum Karla Kryla v Kroměříži, Muzeum Velké Moravy, Znojmo – Hradiště, Habánský sklep – Vacenovice nebo Muzeum Dalešice – Pivo za Rakousko-Uherska.

Přečtěte si  Přeshraniční spolupráce v boji proti komárům: Břeclav se chce spojit s Rakušany i Slováky

Moravská vlajka

V současnosti nejužívanější a nejrozšířenější moravská vlajka se skládá ze dvou stejně širokých vodorovných pruhů, žlutého (zlatého) a červeného, se zemským znakem uprostřed. Používání zlaté a červené barvy jako symbolů Moravy schválil Moravský zemský sněm 14. srpna 1848. I když se objevují snahy zpochybňovat tuto podobu vlajky, důležité je, že obyvatelé Moravy a zástupci moravských samospráv, se k Moravě hlásí, a to i otevřeně vyvěšením její vlajky.

Autor: red Zdroj a foto: Moravská národní obec

Doporučujeme


2 Comments

 1. viz též:
  https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/zlinsky-kraj-moravska-vlajka-radnice-mesta-obce-vyveseni-moravska-narodni-obec.html

  3.7.2023 12:15 Pavel Bohun
  Moravskou vlajku vyvěsí řada radnic ve Zlínském kraji.
  Které se připojí nově?
  … čtěte v článku …

  Veřejnost by také neměla přehlédnout, že do parlamentu míří zákon o zemských znacích (Čech, Moravy a Slezska), jenž spolu s dalšími předkládá poslanec Radek Vondráček.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*