Na Novomlýnských nádržích vznikla nová hnízdiště ohrožených rybáků

Nová hnízdiště rybáka obecného na Novomlýnských nádržích

Povodí Moravy na Novomlýnských nádržích na Břeclavsku rozšířilo plochy, na kterých může zahnízdit ohrožený rybák obecný. Hnízdiště vznikla na dvou původních mostních pilířích a na příjezdové rampě. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Vodohospodáři si od toho společně s ornitology slibují návrat rybáků do přírodní rezervace v počtech, které zde byly minulosti.

Na konci března jsme dokončili výstavbu opatření, která rozšiřují hnízdní plochy v prostoru původního přemostění řeky Dyje se střední nádrží. Zbytky původních pilířů byly nejvíce osídleným hnízdními plochami, neboť další hnízdní plochy musely ustoupit bujné vegetaci,” uvedl ředitel pro správu povodí Antonín Tůma z Povodí Moravy.

Hnízdní plocha se ztrojnásobí

Povodí hnízdní plochu na pilířích rozšířilo z 22,5 metru čtverečních na 46 metrů čtverečních, podnik navíc vytvořil další plochu pro hnízdění v prostoru nájezdové rampy, a to o ploše 31 metrů čtverečních. Hnízdní plocha je tak nyní více než trojnásobná a dosahuje 77 metrů čtverečních.

Pro projekt rozšíření hnízdišť vodohospodáři využili zkušenosti z vývoje a výroby plovoucího ostrova, na kterém v loňském roce zahnízdilo 49 párů rybáka obecného a vyvedlo kolem 100 mláďat. Plovoucí ostrov má 18 metrů čtverečních, na hladině je od dubna 2019.

Symbolické byla vedle předání nových hnízdních ploch pro rybáka i ta skutečnost, že se při předávání objevil přímo nad novými hnízdními plochami první letošní rybák obecný, což zástupcům Povodí Moravy, s. p. potvrdil přítomný Gašpar Čamlík z České společnosti ornitologické. 

Abychom zlepšili podmínky hnízdění, upravili jsme plochy původních pilířů a na pilíře jsme pak osadili panely a na ně dílce, které zvětšily původní hnízdní plochu obou pilířů o více než 50 procent. Hnízdiště jsou vybavená drenážní vrstvou, potažená geotextilií proti prorůstání a zakrytá jemným štěrkem tak, aby vytvořila pro hnízdění rybáků ideální podmínky. Hnízdní plochy jsou dokonce vybaveny odvodňovacími otvory, aby nemohlo dojít k zaplavení hnízd, ” uvedl ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek z Povodí Moravy.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy a Dyje. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 km ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Přečtěte si  Místo zpackaného pavilonu pro šimpanze vznikne v brněnské zoo nová subtropická expozice

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Povodí Moravy s.p.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*