Na pomezí Čech a Moravy mají orli ideální podmínky. Mláďata vyvedli i orli královští

Mládě orla mořského

Ornitologové se chystají dokončit kroužkování mláďat orlů mořských v lesích Českomoravské vrchoviny. Lesníci kvůli hnízdění chráněných druhů ptáků omezují své hospodaření. S ornitology ale spolupracují i při ochraně porostů obnovených po kalamitě.

František Holenka, oblastní ředitel Lesů ČR na Vysočině, uvedl: „Naše lesnické práce v okolí hnízd předem konzultujeme s Českým svazem ornitologů.“ V třistametrovém okruhu kolem hnízda orla je tak například od ledna do poloviny května omezeno zalesňování, neožínání buření, uklízení klestu nebo zpracovávání dříví. Až do konce června jsou pak povoleny pouze ruční pěstební práce.

Na pomezí Čech a Moravy se orlům daří

Díky tomuto přístupu mají orli na pomezí Čech a Moravy ideální podmínky pro vyvádění mladých, letos se jim dokonce podařilo úspěšně vyvést i mladého orla královského. Lesníci podobným způsobem postupují i u dalších chráněných druhů ptáků a spolupracují s ornitology na programu “Vracíme sovy lesu”.

Čerstvě okroužkované mládě orla mořského;,květen 2023

Oblastní ředitel František Holenka poznamenal: „Vyvěšujeme budky pro sovy a poštolky, abychom jim vytvořili podmínky pro zahnízdění. Přirozeně tak snižujeme počet přemnožených hrabošů, kteří likvidují kořeny sazenic i semena stromů.“ Budky jsou vyvěšovány i pro sýkory a další hmyzožravé ptactvo, které pomáhá chránit listnaté stromy před škodlivým hmyzem. „Vysočina se po kalamitě obnovuje a v lesích výrazně přibývá listnáčů. I ty ale mají své škůdce, před nimiž tak porosty přirozeně chráníme,“ dodal František Holenka.

Autor: red zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*