Na Staré radnici v Brně zazní dosud neznámé symfonie vídeňského skladatele českomoravského původu

Brněnská Stará radnice

Křišťálový sál Staré radnice rozezní v neděli 24. listopadu vystoupení prestižního rakouského souboru Ars Antiqua Austria. Umožní milovníkům staré hudby zaposlouchat se do dosud neznámých skladeb Karla Kohauta, vídeňského skladatele českomoravského původu. Jejich notové zápisy objevila muzikoložka Jana Franková v archivu Moravské zemské knihovny.

Koncert přenese posluchače do vídeňských salónů

Vídeňského rodáka s českomoravskými kořeny Karla Kohauta (jeho otec, hudebník, pocházel z Prahy a matka z Olomouce) proslavila virtuosní hra na barokní loutnu. Jeho dosud skryté hudební mistrovství i v jiných sférách odhalí program koncertu Z vídeňských salónu 18. století složený ze symfonií pro smyčce, které zkomponoval v 50. letech 18. století. V komorním obsazení, jak se tato hudba prováděla v salónech či na chrámových kůrech, zazní v novodobé premiéře symfonie á 3 & á 4.

Hudební předchůdce Haydna a Mozarta

Tří a čtyřhlasé symfonie formálně předcházejí klasicistním symfoniím, jak je známe z tvorby Josefa Haydna, či Wolfganga Amadea Mozarta. Protože právě ve Vídni se skladatel narodil a prožil zde celý svůj život, obnovenou premiéru jeho děl uvede právě rakouský ansámbl Ars Antiqua Austria. Soubor se specializuje na interpretaci tvorby autorů habsburské monarchie 17. a 18. století a již před deseti lety vydal CD věnované právě Karlu Kohautovi, kde je i zcela první nahrávka jeho symfonie f moll.

Karl Kohaut

Na začátku byl vzácný archivní nález

Muzikoložka Jana Franková se tvorbou Karla Kohauta zabývala v rámci svého doktorského univerzitního studia. Roztroušené útržky jeho díla shromáždila z archivů po celém světě.  „Je vždy fascinující nalézt pramen skladby, o jejíž existenci se nevědělo, nebo jsme netušili, jak je mezi další dochovanou tvorbou skladatele jedinečný. V případě symfonií Karla Kohauta bylo mým hlavním cílem je přivést znovu na koncertní pódia a dodat jim pozornost, kterou si tato hudba zaslouží,“ popsala nález notových zápisů Franková.

Připravena je i moderní edice objevených skladeb

Jedinečný koncert zazní 24. listopadu od 17 hodin v Křišťálovém sále Staré radnice Brno. Během vystoupení bude rovněž představena právě vycházející moderní edice objevených skladeb, která vyšla ve spolupráci Jany Frankové a Moravské zemské knihovny s Nakladatelstvím Českého rozhlasu. Repertoár celkem 6 symfonií se tak již brzy snadno dostane do rukou dalších interpretů, ansámblů či studentských souborů.

Přečtěte si  Moravská kultura je na Slovensku vidět: Trenčianské Teplice hostily 12. ročník festivalu Morava krásna zem

Zdroj: Moravská zemská knihovna, foto: TIC Brno, academicbassportal.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*