Na Svatém kopečku u Olomouce se uskuteční jubilejní 25. ročník Romské pouti

Svatý Kopeček u Olomouce, významné poutní místo na Moravě, přivítá v sobotu 17. června na duchovní pouti Romy z Moravy i Čech. Letošní jubilejní 25. ročník již tradiční pouti se uskuteční v bazilice Navštívení Panny Marie a v ambitech premonstrátského kláštera. Tématem letošní duchovní poutě je „Panna Maria, matka nás všech“. Romská pouť na Svatém Kopečku u Olomouce je ojedinělou duchovní a společenskou akcí v České republice.

Hlavním celebrantem mše svaté bude již potřetí titulární biskup marcelliánský a pomocný biskup pražský Mons. Václav Malý, bývalý mluvčí Charty 77, Občanského fóra a člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.  Mši svatou bude sloužit spolu s P. Pavlem Ryšavým, Hyacintem Pavlem Kuchtou a dalšími kněžími. „Při mši svaté zazní chvály, svědectví účastníků a také bude uvedeno scénické divadlo mladých Romů ze Salesiánského střediska volného času Don Bosco z Ostravy,“ nastiňuje organizátorka akce za Charitu Olomouc Ludmila Gottwaldová.

Panna Marie, matka Ježíšova, matka nás všech

Svatá Maria, Matko Boží, tys darovala světu pravé světlo. Ukaž nám Ježíše. Veď nás k Němu. Uč nás poznávat a milovat ho.“ Slova z modlitby Benedikta XVI. se stala tématem jubilejní pětadvacáté Romské pouti. S bazilikou na Svatém Kopečku jsou spjata i díky tomu, že na bočním oltáři je vystavena známá soška Romské madony. Sošku věnovala bazilice osobně nevidomá umělkyně paní Božena Přikrylová, která se několikrát Romské poutě zúčastnila. Fotografie Romské madony spolu s modlitbou Benedikta XVI. z encykliky Deus caritas est je i letošním upomínkovým dárkem Charity Olomouc pro poutníky.

V tuto chvíli máme potvrzenou účast Romů z organizace Vzájemné soužití z Ostravy, z komunity Misionářek Lásky Matky Terezy z Ostravy s romskými dětmi, které mají připraveno dramatické a hudební vystoupení na odpolední program, dále ze Salesiánského střediska Dona Boska z Ostravy, spolku Křesťanské pomoci Brno a z romské komunity z Přerova, Olomouce, Kojetína a Měrovic na Hané,“ vypočítává Ludmila Gottwaldová. Romy budou doprovázet kněží, kteří se zabývají pastorací Romů. Po ukončení pouti proběhne setkání u kulatého stolu nad tématem pastorace Romů pana biskupa Václava Malého s vedoucími komunit, kněžími a laiky.

Přečtěte si  V Olomouci se začalo s vypouštěním jezové zdrže, oprava zdí řeky Bystřice začne po snížení hladiny

Pro děti je připraven „Poutníček“

Novou tradicí Romské pouti se stal tzv. “Poutníček”, sešitek, který děti provede celým tématem a na památku si jej vezmou s sebou domů. „V Poutníčku budou řešit různé hádanky a úkoly, které se vztahují k Marii. Díky tomu se dozví spoustu informací z jejího života, a to pro děti zábavnou formou. Máme také připravené tematické omalovánky a puzzle. Za splnění úkolů v Poutníčku na děti čeká sladká odměna,“ přibližuje Jitka Laštůvková ze Střediska pro rodiny a krizovou pomoc. Účast na Romské pouti přislíbili rovněž její zakladatelé Květa Princová, Jindřich Suchánek, Jiří Borik a kněz Pavel Procházka.

Bližší informace k programu akce na webu Charita Olomouc.

Autor: red Zdroj a foto: Charita Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*