Na západě Moravy přibyly dvě kulturní památky. Křesťanská a židovská

Dvě nové památky na Horácku si připsaly Hrotovice Třebíč.

Na západní Moravě byly nedávno prohlášeny dvě nové kulturní památky. Jedna v Hrotovicích a druhá v Třebíči. Informoval o tom Národní památkový ústav.

Horotovická kalvárie překvapuje vysokou uměleckou kvalitou

Trojice kamenných křížů, které společně vytvářejí sousoší Kalvárie, tedy scénu ukřižování Ježíše Krista, se nachází ve městě Hrotovice nedaleko Třebíče přímo proti budově zámku na křižovatce ulic Zákostelní a Znojemská. Na centrálním kříži se nachází figura ukřižovaného Krista, po obou stranách jsou další dva samostatně stojící kříže s dynamicky vyobrazenými figurami ukřižovaných zločinců.

“Všechny kříže jsou vytesané z jednoho kusu pískovce, každý je osazen na vlastním, shodně komponovaném žulovém hranolovém podstavci, s nápisovou deskou na přední straně. Nápisy na deskách jsou zvýrazněny černou barvou,” popsal novou kulturní památku Národní památkový ústav v tiskové zprávě.

Zajímavostí podle památkářů je, že se v Hrotovicích dochoval poměrně vysoký počet sochařských děl. K těm nejcennějším patří barokní sochy šesti světců volně rozmístěné v intravilánu obce, které jsou také památkově chráněné.

„Detailně propracované sousoší Kalvárie od neznámého umělce, které roku 1898 nechal postavit místní mlynář, vykazuje vysoké uměleckořemeslné kvality a je hodnotným příkladem drobné památky spojené s křesťanským kultem,“ uvedla Marie Fuňáková z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Sousoší také významně dotváří a obohacuje intravilán obce v blízkosti památkově chráněného zámku a představuje hodnotnou ukázku lidové zbožnosti a projevu tvůrčích schopností člověka.

Památný dům zachycuje genius loci židovské čtvrti

Dvoupodlažní řadový objekt č.p. 64 v Blahoslavově ulici v Třebíči, pravděpodobně z první poloviny 17. století, se nachází v židovské čtvrti, která je součástí Městské památkové zóny Třebíč a od roku 2003 je také zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

„Dům čp. 64 je nedílnou součástí svébytné historické zástavby židovského města a představuje hodnotný doklad historického vývoje, životního způsobu a prostředí židovské komunity v Třebíči“, vysvětlila Fuňáková.

Dům je svým dispozičním uspořádáním a malebnými zákoutími typickým představitelem židovské zástavby. Částečně podsklepený objekt se zbytky klasicistní fasády se navíc dochoval ve značně autentickém stavu s velkým množstvím zajímavých stavebních a řemeslných prvků a archaických detailů. V objektu se nachází i řada hodnotných konstrukcí, dále například dvojice nad sebou situovaných prevétů, dvojice bývalých černých kuchyní s vestavěným komínovým tělesem, schodiště, četné niky a vestavěné skříně, klenby, zbytky štukové klasicistní fasády či strop.

Přečtěte si  Uherské Hradiště koupilo františkánský klášter. Významnou památku ochráníme, říká starosta

Cenné je podle památkářů také velké množství dochovaných výplní včetně kovářských a tesařských prvků, stejně jako půdní prostor s přístupovým schodištěm a krovem nezatíženým adaptací podkroví.

Kulturně historická hodnota domu spočívá zejména v jeho zasazení do urbanistické struktury, ve vnitřní dispozici, drobných zákoutích, celkovém objemu a hmotě, která odráží všechny vývojové vrstvy včetně úpravy ze 30. let 20. století.

„Vnitřní dispozice domu navíc dobře dokumentuje specifické aspekty života židovské minority a dochované výplně včetně kování a dalších řemeslných detailů dotvářejí jeho ucelený ráz a neopakovatelný genius loci“, dodala Fuňáková.

Zdroj a foto: NPÚ

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*