Nájemné v obecních bytech: V Prostějově vzroste o 20%, ve Frýdku-Místku se inflace nájmů nedotkne

Postoje vedení měst k úpravám nájemného u městských bytů jsou rozdílné. Zatímco v Prostějově zvyšují od června, respektive od nového roku výši nájmu o 20 procent, ve Frýdku-Místku zůstává nájem městských bytů již třetím rokem beze změn.

Frýdek-Místek neuplatní inflační doložku třetí rok za sebou

Frýdek-Místek opět nebude zvyšovat nájemné v městských bytech o inflaci. Inflační doložku z uzavřených smluv o nájmu bytů v městských domech neuplatní již třetí rok za sebou. Před dvěma lety vedení města přistoupilo k tomuto kroku v souvislosti s koronavirem, loni pak kvůli značně vysoké inflaci. V letošním roce by bylo navýšení až čtyřikrát vyšší než loni, což by se výrazně projevilo na nájmu.  

 „Dělalo by to mezi 5 a 8 korunami u nájemného za metr čtvereční u podlahové plochy v bytech, domech zvláštního určení. A dokonce 6 až 13 korun za jeden metr čtvereční v běžných nebo v ostatních bytech. A vzhledem k rozměrům nebo podlahové ploše bytů by to znamenalo zvýšení nájemného o několik stovek korun. A takové zvýšení se nám zrovna v této době zdálo příliš vysoké, proto jsme rozhodli, že u těch městských bytů tu inflační doložku nebudeme uplatňovat,“ uvedl náměstek primátora pro majetkoprávní vztahy a majetkové účasti města Radovan Hořínek (ANO 2011). Jde o nájmy bytů ve vlastnictví statutárního města Frýdku-Místku, včetně bytů v domech zvláštního určení, a to za období od 1. března 2023 do 29. února 2024.

V Prostějově se začne zdražovat při prodlužování smluv od června, výjimkou jsou byty s rozlohou nad 100 m2

Prostějovští radní na svém posledním jednání naopak schválili zvýšení nájemného. To bylo naposledy upravováno v roce 2020 a 2021. Zvýšení nájemného bude realizováno u nájemních smluv na dobu určitou při prodlužování těchto smluv po 1. 6. 2023 a u smluv na dobu neurčitou od 1. 1. 2024. U nově přidělovaných bytů bude změna nájemného realizována od 01. 06. 2023. Obvyklé nájemné se v Prostějově pohybuje okolo 150 – 200 Kč/m2.

„Zvýšeny budou všechny nájmy o 20 procent s výjimkou bytů nad 100 m2 a to u nových nájemníků od 1. 6. 2023, u smluv na dobu určitou při jejich prodlužování po 1. 6. 2024 a u smluv na dobu neurčitou od 1. 1. 2024. U bytů nad 100 m2 bude ponecháno stávající nájemné, neboť se jedná převážně o byty ve starších, nezateplených domech s vysokými stropy, a tedy s vysokými nároky na energie. Rovněž se nebude zvyšovat nájemné v domě Sušilova 1, které činí 150 Kč/m2. Celkový výnos z této úpravy bude asi 7,5 milionu korun za rok,“ uvedla náměstkyně primátora pro resort sociální oblasti Marcela Župková.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Autor: red Zdroj a foto: Město Frýdek-Místek, Město Prostějov

Doporučujeme


10 Comments

 1. Komunismus. Najemne v obecnich bytech je rozkradacka. Najemne ma byt trzni a lide si maji jit na urad pro socialni davky, kde musi prokazat prijem at. V tomto state se ma mnoho lidi mnohem lepe nez odpovida jejich vykonu/prispevkum do spolecne pokladny. Duchody, zdravotnictví, najemne v obecnich bytech, dan z nemovitosti. Socialismus je dobra vec, ale vsechno ma svoje meze. Pokud nekdo po mne chce abych ostatni nesl na zadech tak ocekavam, ze mne uvolni cestu a nebude mne hazet klacky pod nohy.

  • To není komunismus. To je sociální hledisko.
   Mimochodem, zaznamenal jste, že v době globálních monopolů a oligarchů si lze v rámci tržních cen koupit a zorganizovat i demokracii nebo volby – které tak vlastně jsou jenom venkovní stafáž, prezentovaná oficiálními massmédii?

   • A to socialni hledisko, kde konci? Ma to nejakou miru? Neni to nahodou tak, ze je socialismus a pak uz zacina komunismus? Zotrocovani a vysavani jednech komunitou. At jdou vsichni kolektivisti nekam. Co se tech voleb tyce tak ano. Kdo ma pod palcem media tak ma velkou vyhodu. Proti tomu se bojuje tezko.

    • Sociální hledisko se mění podle sociálního indexu společnosti.
     Sobecká společnost (= samí individualisté) nemá žádnou potřebu cítit potřeby druhých, i kdyby šlo o společnost bohatou, která má z čeho rozdávat.
     Asi tak.

     1
     2
     • Ano, ale kdyby Vam nekdo zdanil prijem 100% a rekl Vam, ze si mate jit pro socialni davku tak by se Vam to socialni hledisko asi nelibilo, ne? Takze to ma nekde konec, ne?

 2. Jiri napsal: 16. 2. 2023 (1:28)
  Ano, ale kdyby Vam nekdo zdanil prijem 100% …
  Nerozumím. Jako že byste nedostal žádnou mzdu, všechno by byl odvod daně ze mzdy? To nejde …
  P.S.
  Samozřejmě každá daň je nemravná.
  P.P.S
  Nemůžete myslím mít ani soudně nařízené exekuce ve výši 100% mzdy – něco vám musí zůstat …

  • Ja jsem tim chtel rict, ze solidarita/ socialni hledisko ma nejake hranice. I tem solidarnejsim by se nelibilo kdyby veskere penize museli odevzdat komunite a ta by to pak prerozdelovala. Tim navazuji na to, ze podle meho nazoru, u nas je toho socialismu az prilis. To souvisi s tim najmem v clanku na priklad.

   • Přerozdělování na Moravě dobře známe. Peníze nahrnuté na hromadu v Praze nějak nechtějí prokapávat na Moravu …

   • No…, já myslím, že např. Morava je sto procenty už zdaněna dávno – ta přece už od 1. ledna 1949 každoročně odevzdá všechno pragocentristické “komunitě” a ta potom tohle všechno “moudře” přerozděluje. A s takovým stavem zjevně 99% obyvatel Moravy dlouhodobě a rozhodně souhlasí…

   • Přesně! “Hranice” je tam, kde lidé kteří ještě pracují a odvádí daně se ocitnou v situaci, kdy na tom budou hůř než ti co žijí z jejich solidarity. V tu chvíli ale vzniká nebezpečí posunu “hranice” na Sever, protože lidé, kteří jsou těsně pod “hranicí” a solidárně přispívají, ztratí motivaci a sesunou se mezi ty, co ze solidarity benefitují. A obecní byty v této “hře” hrají podstatnou roli.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*