Rozšíří se hanácký Jadran? V Nákle rozhodnou v referendu o těžbě štěrkopísku

Jezero pískovny v Náklu, přezdívané "moravský Jadran".

Příští týden nás čekají komunální volby. V některých obcích také proběhne referendum. Na Moravě se to týká například Nákla na Olomoucku. Místní rozhodnou o budoucnosti zdejší těžby štěrkopísku. Souvisí s ní i rozšíření zdejšího jezera.

Obec Náklo leží mezi Litovlí a Olomoucí. Místní už za týden rozhodnou o dalším osudu zdejší těžby štěrkopísku. Těžařská firma Cemex Sand totiž chce rozšířit dobývací areál. Do pěti až šesti let plánuje přesunout těžební bagr na nedaleké pole, kde by měly být zásoby štěrkopísku na dalších třicet let. Slibuje za to investici do jezera pískovny, kterému se pro jeho oblibu říká hanácký Jadran. Výsledek referenda ale může vést k zabránění záměru ze strany obce.

Referendum vyvolal nákelský spolek Příroda kolem nás. Poukazuje na hrozící znehodnocení zemědělské půdy a nepřiměřený zásah do životního prostředí. Místní se také bojí o vodu, protože rozšíření těžby by mohlo ohrozit spodní vody.

„Bojíme se o vodu, protože hladina spodních vod nám kolísá v závislosti na ročním období. Nikdo nedokázal říct, jaká bude hladina po vzniku nových jezer. Spodní vody také mohou být ohroženy znečištěním z povrchových vod v případě povodní či ekologických havárií,” uvedl podle veřejnoprávního Českého rozhlasu člen spolku Pavel Simon.

Mluvčí těžařské firmy Vesselin Barlijev ubezpečil, že společnost se snaží dopady těžby na životní prostředí minimalizovat. „Chtěl bych zdůraznit, že počítáme s těžbou, která bude dál od obce na ploše, kterou jsme významně zredukovali oproti původnímu plánu a případná doprava bude zorganizována tak, aby nezasahovalo do života v obci,“ citoval Český rozhlas Barlijeva.

Starosta: referendum nic nevyřeší

Těžařská firma chce rozšířit těžbu na vlastních pozemcích v okolí pískovny. Připravila den otevřených dveří, na kterém představila plány na rozvoj areálu. Cemex Sand slíbil lepší přístup k vodě a odpočinkové terasy či redukci počtu karavanů. Představitelé firmy také hovořili o stanovení limitů pro rekreaci a alternativní dopravě k hanáckému Jadranu mimo centrum Nákla.

Starosta obce a senátor za hnutí STAN Marek Ošťádal konání referenda neuvítal. Obce podle něj může přijít o možnost ovlivnit zdejší těžbu. „Dnes se bavíme jako partneři a komunikujeme tak, aby obec si mohla hájit svoje zájmy a oni si mohli hájit ty svoje těžařské. Referendem se to úplně zazdí,“ vyjádřil své mínění Ošťádal a upozornil, že těžařská firma je výrazným sponzorem společenského dění v obci.

Místní referendum je podle zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, pokud pro jednu z možností hlasovala většina zúčastněných voličů a zároveň alespoň čtvrtina všech oprávněných voličů.

Autor: pjk, foto: obec Náklo, Cemex Sand

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*