Nejnavštěvovanějším turistickým cílem na Moravě jsou Dolní Vítkovice

Technická památka Dolní Vítkovice
Technická památka Dolní Vítkovice

Do čtveřice nejnavštěvovanějších turistických cílů v ČR se letos poprvé dostal industriální areál Dolních Vítkovic, který se tak zařadil hned za nejnavštěvovanější památky Prahy, kterými jsou Pražský hrad, lanová dráha na Petřín a pražská zoologická zahrada. Areál Dolní Vítkovice v loňském roce navštívilo 1,36 milionu návštěvníků.

Pražský hrad i samotné hlavní město jsou podle nového ředitele CzechTourismu Jana Hergeta magnetem, ale na čtvrté Ostravě je vidět, že z dříve neznámého místa vznikla lákavá turistická atrakce. “Stává se z něj jedno z nejnavštěvovanějších míst. Myslím si, že ať už samotná stavba nebo kombinace s eventy dodávají místu neskutečnou atmosféru,” řekl pro ČTK.

Herget připomněl, že se v industriálním areálu Dolních Vítkovic, památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren, pořádá hudební festival Colours of Ostrava a další akce. Koncept svou unikátností zaujal i ve světě.

Unikátní výstavní prostory v Dolních Vítkovicích.

Turismus podle Hergeta tvoří významnou část národního bohatství. Jeho podíl na hrubém domácím produktu byl předloni 2,9 procenta a v cestovním ruchu pracovalo v České republice téměř 240 tisíc lidí. “Pro srovnání zemědělství vytvořilo 2,8 procenta HDP a jen polovinu pracovních míst,” uvedl Herget.

Nejnavštěvovanějším muzeem loňského roku se stal Veletržní palác, druhé bylo Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou a třetí Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí. V první desítce TOP 50 klasických turistických cílů je ale i největší aquapark v Česku AquaPalace Praha a Aqualand Moravia.

PořadíMístoPočet návštěvníků v tis.
1.Pražský hrad2 444,9
2.Lanová dráha na Petřín2 032,3
3:Zoologická zahrada hl. m Prahy1 427,5
4:Dolní Vítkovice 1 360,0
5:AquaPalace Praha, Čestlice820,0
6:Aqualand Moravia, Pasohlávky792,8
7:Petřínská rozhledna697,6
8:Pinkasova synagoga682,1
9:ZOO Zlín648,4
10:Staroměstská radnice599,5

Zdroj: CzechTourism Foto: pixabay.com

Související články

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*