Nejoblíbenější jména dětí ve Zlíně? Hádejte, která to jsou

Ilustrační foto

V roce 2020 se ve Zlíně narodilo 2216 dětí, z toho 1126 chlapců a 1090 dívek, informovala mluvčí zlínské radnice Irena Orságová. Prozradila také, která jména patřila mezi nejoblíbenější.

Největší oblibě se těšilo pojmenování dívek jménem Eliška. Za loňský rok jich přibylo 45 a svým počtem vystřídaly předloňskou vítězku Terezu. V rámci četnosti jmen u novorozených chlapců se i v roce 2020 na prvním místě udrželo jméno Jakub s počtem 64.

Elišku následují ve shodném počtu 35 jména Anna a Natálie, poté Adéla 32, Ema 28 a 20 dívek, které mají ve jméně zapsanou variantu zdvojeného „m“, tedy Emma. Vloni se na vyšších příčkách žebříčku oblíbenosti držela i jména Julie, Tereza, Terezie, Sofie, Karolína a Amálie.

U chlapců se za Jakubem na druhém místě umístilo mužské jméno Matyáš s počtem 52, jméno David si od loňského roku nese 45 chlapců, Vojtěchů je 39 a Filipů 36. Mezi oblíbená jména stále patří i Adam, Jan, Matěj, Lukáš a Tomáš.

Zájem rodičů se upíral i ke klasickým jménům. V rodném listě má nově 13 chlapců zapsáno jméno Václav a ve stejném počtu přibylo i Marií. V loňském ročníku nebudou chybět ani děti se jménem Antonín, Antonie, Josef, Jindřich a František.

Celkem 41 dětem nechali rodiče zapsat dvě jména. Jako druhé jméno v pořadí mají zapsáno například jméno Anna, Marie, Václav, Libuše, Josefína, Jan, Dalin, Maya, Leonor, Thomas, Matyáš, Alexandra nebo Magnus.

Ne každé jméno projde schválením

Paletu křestních jmen ve Zlíně ozvláštnila i méně obvyklá jména jako je u chlapců například Baltazar, Hugo, Kemal, Kevin, Ravi, Rayan nebo Zachariáš a u děvčat Aida, Ailin, Aurora, Doriana, Encarna, Floriana, Lota, Luna, Meriem, Selina, Zara nebo Zoey. Ne každé jméno, které by chtěli někteří rodiče u svých dětí zapsat, však má správnou pravopisnou podobu, kterou lze podle platné legislativy v České republice do matrik zapsat.

 „V případě, že nastávající rodiče uvažují o pojmenování svého potomka neobvyklým jménem, doporučuji k ověření správné podoby jména matrikou používanou publikaci s názvem, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, od autorky Miloslavy Knappové. Obsahuje na 17 000 jmen, včetně 3000 doplněných, která může být při výběru jmen dobrou pomůckou,“ poradila Elena Kovaříková z oddělení matrik zlínského magistrátu.

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Zdroj: město Zlín, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*