Největší moravská knihovna po opravách již zase slouží čtenářům

Největší knihovna na Moravě, brněnská Moravská zemská knihovna, se po letní úplné uzavírce v pondělí opět otevřela pro čtenáře. Důvodem uzavření byla částečná rekonstrukce. Čtenářům do 19 let knihovna nyní nabízí registraci zdarma.

Přes léto se podařilo opravit sociální zařízení u půjčoven a studoven. Někde jsou nové regály, jinde lepší osvětlení. Oprava se dotkla i nákladních výtahů. Největší zásah si vyžádalo atrium, odkud museli stavbaři vyvézt tuny hlíny, betonu a suti. Prostor, kterým původně zatékalo do nižšího podlaží, dostal několik vrstev hydroizolace a novou betonáž.

Atrium pak čeká ještě druhá fáze rekonstrukce, ta se však odehraje až v letních měsících příštího roku. Je to z toho důvodu, abychom co nejméně omezovali čtenáře ve využití služeb naší knihovny. Atrium bude doplněno o dřevěnou terasu a rádi bychom jej pak zpřístupnili v režimu tiché zóny čtenářům,” uvedl ředitel knihovny Tomáš Kubíček.

Rekonstrukce je součástí projektu na zkvalitnění služeb a ochranu fondu knihovny s celkovým rozpočtem 94 milionů korun. Kromě stavebních úprav se projekt zaměřuje na zkvalitnění datových úložišť a podporu digitalizace. Přes léto knihovna zakoupila zařízení a software pro digitalizaci a archivaci zvukových nahrávek, které shromažďuje stejně jako povinné výtisky knih.

Digitalizace zvukových dokumentů nebude jednorázovou záležitostí. Přestože dnes již převažuje on-line distribuce hudebních nahrávek, do knihovny neustále docházejí nově vydané nosiče,” doplnil vedoucí sekce vývoje, výzkumu, inovací a digitalizace Petr Žabička.

Moravská zemská knihovna je druhou největší knihovnou České republiky a největší knihovnou na Moravě. Její knihovní fond čítá více jak 4 miliony knihovních jednotek. Historie knihovny sahá až do 18. století. První potvrzený inventář knih je z roku 1808. V nové budově na Kounicově ulici sídlí knihovna od roku 2001.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Moravská zemská knihovna

Související články

Přečtěte si  Od Obřích skal na Šerák serpentinami: Úprava poškozené pěšiny v Jeseníkách začne v červnu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*