Největší strategický projekt Brna: Nová multifunkční hala nabídne 30 způsobů využití a kapacitu až 13 300 míst

Největší strategický projekt města Brna nadregionálního významu, multifunkční hala, nabídne špičkové podmínky pro pořádání kulturních, sportovních, veletržních a kongresových akcí na mezinárodní úrovni. Nabídne 30 různých způsobů využití a kapacitu až 13 300 míst. Výstavba vyvolává další investice, jako je například rozšíření kilometrového úseku velkého městského okruhu na Bauerově ulici.

Rozhodnutí o lokalitě nabízející dostatek prostoru pro parkovací plochy a možnosti napojení na městskou hromadnou dopravu padlo před necelými čtyřmi lety. V tuto chvíli je stavba povolená a jsou připraveny potřebné pozemky. Vloni v červnu byl vybrán správce stavby, od prosince je pak jisté, že halu bude provozovat městem 100% vlastněná společnost ARENA BRNO.

Významným milníkem byl 16. leden 2023, kdy byla slavnostně podepsána smlouva se zhotovitelem stavby, společností HOCHTIEF CZ, která uspěla s nabídnutou cenou 4 444 444 444,44 korun bez DPH. Vzhledem k tomu, že souběžně se samotným objektem haly mají být vybudovány komunikace, parkoviště nebo inženýrské sítě, zadávalo město Brno veřejnou zakázku společně s městskými společnostmi Brněnské komunikace, ARENA BRNO a Teplárny Brno.

Klíčovou podmínkou pro samotné zahájení stavby je schválení veřejné podpory Evropskou komisí, které se předpokládá v 1. pololetí roku 2023. Jde o nezbytný administrativní proces, během něhož se vyhodnocuje, jestli je možné z veřejných prostředků postavit objekt sloužící i ke komerčním účelům. V případě, že by veřejná podpora schválena nebyla, může město smlouvu jednostranně ukončit bez sankcí. Pokud bude takzvaná notifikace úspěšná a stavba začne, má vybraná firma na realizaci lhůtu 30 měsíců od předání staveniště. Souběžně bude třeba zajistit ještě částečné doprojektování interiéru a jeho dodání.

Rozšíří se velký městský okruh na Bauerově

Výstavba arény vyvolává další investice, které přispějí k rozvoji velkého území v blízkosti centra. Ředitelství silnic a dálnic s novou stavební sezonou plánuje zahájit práce na rozšíření kilometrového úseku velkého městského okruhu na Bauerově. Zlepší se tak bezpečnost dopravy a půjde o dopravní napojení haly, proto se na investici podílí i město. Dopravní podnik města Brna pak pokračuje v přípravě stavby tramvajové smyčky v blízkém uzlu Lipová.

Pokud se hala začne stavět, bude ji financovat především ARENA BRNO a město. Uvedená městská společnost využije úvěr ve výši 2 miliardy korun, město pokryje realizaci výstavby z vlastních zdrojů a také z úvěru – jednání o podmínkách poskytnutého externího financování jsou v závěrečné fázi. Další peníze by měl poskytnout v souladu s uzavřeným memorandem Jihomoravský kraj (minimálně 200 milionů korun) a Národní sportovní agentura (předpokládá se 300 milionů korun).

Přečtěte si  Na jubilejním dvacátém ročníku motocyklového závodu Slovácký okruh padl traťový rekord

Rozhodnutí o výstavbě multifunkční haly u brněnského výstaviště padlo 20. února 2019. Za 850 dní, 19. června 2021, získala stavba územní rozhodnutí a stavební povolení. Arénu projektovalo sdružení firem A PLUS a Arch.Design. Objekt má mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží. Zastavěná plocha je 16 698 m2, obestavěný prostor 475 000 m3. Kapacita haly bude až 13 300 míst, spolu s ní město vybuduje zhruba 1 300 parkovacích stání.

Další informace jsou k dispozici na webových stránkách cobude.brno.cz a arenabrno.cz.

Počet návštěvníků haly

 • 13 300 – koncerty se stáním na ploše
 • 13 250 – hokej s kotlem na stání
 • 12 000 – tenis, volejbal, basketbal, futsal či florbal
 • 9 700 – koncerty se sezením na ploše

Autor: red Zdroj a foto: Město Brno

Doporučujeme


3 Comments

 1. A komu to cpete? I poslední malý děcko v Brně ví, že ta hala v životě stát nebude. To jenom ta svině Vaňkovic si na tom furt hřeje polívčičku a peníze tečou proudem do kapes jí podobným šmejdům. Celej rozpočet Brna je jedna velká černá díra, z které profituje tenhle odpad společnosti.

  5
  2
  • Ono ať se nám to líbí nebo ne, ona ta, jak píšete “svině Vaňkovic”, jinými slovy JUDr. Markéta Vaňková, jinak taky dcera prof. JUDr. Petra Průchy, CSc. a doc. JUDr. Ivany Průchové, CSc. z Právnické fakulty Masarykovy univerzity, se před léty stala členkou advokátní komory a jako první ženské a kromě Bc. Romana Onderky, MBA jediné, které se podařilo od listopadu 1989 obhájit pozici brněnského promátora/ky. Označení “svině” není úplně přesné – každý přece může kandidovat a nechat se zvolit… A pokud jde o samotnou multifunkční halu ano – všechno se jeví zatím spíše ztracené než pravděpodobné, ale do konce prvního čtvrtletí uvidíme, zda se oné “svini” podaří sehnat na halu dostatek peněžních prostředků. Zatím bych ji úplně a takto rezolutně nezavrhoval.

   1
   1
  • Ty jsi Jardo vyzvrátil inteligenci nebo výrazy jako – svině Vankovic – podobní šmejdi – černá díra – odpad společnosti je NOVÝ MORAVSKÝ SLOVNÍK některých rádoby Moravanů volících šikmoočka z Práglu ? Jo a k tomu , že redakce něco někomu cpe , opravdu tě někdo nutí číst a reagovat na články ?

   3
   1

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*