Největší varhany ve střední Evropě míří z Olomouce do Slovinska

Slavné Englerovy varhany patří k největším v Evropě

Englerovy varhany z kostela svatého Mořice v Olomouci patří mezi největší varhany v Evropě. Tisíce píšťal a dalších prvků nyní míří k restaurátorům do renomované dílny ve Slovinsku. Do Olomouce se mají vrátit v květnu.

Rekonstrukce rozlehlého gotického chrámu svatého Mořice je sice už po stavební stránce u konce, jeden velmi podstatný detail ale ještě chybí. Slavné barokní varhany z dílny vratislavského varhanáře Michaela Englera, rozšířené firmou Rieger-Kloss v 60. a 70. letech minulého století, teprve odborná péče restaurátorů čeká.

Smlouvu s renomovanou firmou Škrabl z východoslovinského města Rogaška Slatina sice vedení města podepsalo už na podzim roku 2020, nicméně složitá administrativa a komplikace s covidem znamenaly, že vzácný nástroj odvážejí k odborníkům teprve na začátku letošního roku.

„Pro nás to je mimořádně významná zakázka, jedna z našich největších. Englerovy varhany mají mezi varhanáři v celé Evropě velmi dobrý zvuk a jsou velkou vizitkou Olomouce,“ uvedl Anton Škrabl, šéf slovinské varhanářské firmy, který byl v Olomouci osobně přítomen nakládání první části rozebraných varhan do kamionu.

Výběr firmy nebyl náhodný

„Ukázalo se, že u nás neexistuje firma, která by dokázala v tak krátkém čase tak náročnou zakázku provést,“ vysvětlil organolog Jan Gottwald jeden z důvodů, proč velké varhany míří právě do Slovinska. Firma Škrabl patří k největším na světě a má výborné reference. Od začátku devadesátých let už renovovala a sestavila zhruba čtyři stovky historických i novodobých nástrojů pro zákazníky z různých koutů Evropy.

„Práce by měla být dokončena v květnu, kdy varhany po částech opět odvezeme zpátky do Olomouce a zde bude nástroj sestaven,“ upřesnil Anton Škrabl. Následovat bude složité sestavování, vždyť jen píšťal je v nástroji 8012 a celkově rozložené varhany zabírají ve skladišti tři prostorné místnosti. „Na konci tohoto roku by je ale Olomoučané už mohli slyšet. Do mezinárodního varhanního festivalu, který bývá v září, se ale pravděpodobně zapojí až příští rok,“ dodal Gottwald.

Barokní nástroj pro hlavní městský olomoucký chrám vytvořil na zakázku mořického probošta hraběte Františka Řehoře Gianiniho vratislavský tvůrce Michael Engler. Práce trvala pět let (1740 – 1745) a už tehdy šlo o jeden z největších nástrojů, říkalo se mu “Královna moravských varhan”. Nástroj byl pak několikrát upraven a podstatně rozšířen, naposledy při rekonstrukci v 60. a 70. letech minulého století. Jeho nynější generální rekonstrukce vyjde na přibližně 38 milionů korun.

Přečtěte si  Končí výroba krojovaných panenek v Uherském Brodě, Lidová tvorba neustála krize

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*