Nemocnice plánuje vlastní pěstírnu konopí. Navazujeme na Mendela, říká odborník od sv. Anny

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně začala budovat vlastní pěstírnu konopí. Využívat ji budou vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu, kteří se zabývají výzkumem konopí pro léčebné účely.

O konopí toho spoustu nevíme

Výzkumná pěstírna konopí je základní infrastrukturou výzkumného záměru Cannabis Research Center. Podle zdejších odborníků jde o komplexní výzkum konopí od studia genetiky, obsahových látek až po nové aplikace při léčbě různých onemocnění.

„Samotná produkce nebude jediným využitím pěstírny. Vytvářená technologie umožní zkoumat externí faktory jako světlo, teplota a další při ovlivňování produkce samotných rostlin a jejich výnosu, například obsahových látek, kanabinoidů, které jsou rostlinou přirozeně produkovány,“ uvedl Václav Trojan vedoucí zdejší Klinicko-farmakologické jednotky. “V rostlině je dnes popsáno více než 140 kanabinoidů, které nepodléhají žádné regulaci, na rozdíl od THC,” dodal.

Podle Trojana existuje obrovský prostor pro výzkum na mnoho let dopředu. Použití nejen jednotlivých kanabinoidů, ale i celého extraktu přináší stále mnoho otázek, které je potřeba zodpovědět. Dojde tím k posílení či vyvrácení argumentů a poskytnutí jasných dat pro léčbu pacientů s různými diagnózami. Samotná léčba pacientů je až finále celého záměru výzkumu, který spočívá ve studiu genetiky, obsahových látek, testování látek na buněčných modelech či studiu technologických procesů přípravy různých lékových forem.

“Máme za sebou první klinickou studii s tuzemským medicinálním konopím, její výsledky budou publikovány během nadcházejících měsíců. Mohu snad prozradit, že naši pacienti dostanou jasnou odpověď, jak je to s medikací a možností řídit dopravní prostředky,“ nalákal ke sledování výzkumu Trojan.

Léčebné konopí

Navazujeme na Mendela

Pěstírna by měla být dostavěna v polovině letošního roku, poté začnou vědci s pěstováním medicínského konopí, čímž se Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dostane v oblasti výzkumu konopí na světovou úroveň.

„Troufám si tvrdit, že jsme první na světě s návazností velmi precizní technologie pěstírny, produkovaného materiálu v lékařské kvalitě, s využitím a propojením na další odborné týmy. Vznikne ideální prostředí pro realizaci klinických studií s využitím zdravých dobrovolníků či pacientů,“ doplnil Václav Trojan.

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

„Jsme tady ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně nedaleko místa, kde zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel nejen žil, ale především realizoval své pokusy a pozorování. Příští rok uplyne 200 let od jeho narození, on sám ve svých spisech zmiňuje rostlinu pod názvem Cannabis gigantea. Proto pěstovat konopí v nemocnici je vlastně pokračováním odkazu otce genetiky Mendela, který sám ve FNUSA částečně působil,“ dodal odborník.

Zdroj: FNUSA Foto: FNUSA, twenty20.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*