
Nemocnice na Moravě ruší poslední speciální covidové jednotky. Provoz se vrací do normálu, o zbývající pacienty pečují běžná oddělení. Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně také zavedli rehabilitační cvičení pro pacienty po covidu.
Například ostravská městská nemocnice měla v době nejhoršího stavu celkem deset covidových oddělení s více než 140 lůžky. Dnes ukončila provoz posledního z nich.
„Poslední standardní covidová stanice se změnila zpět na Geriatrii F v průběhu víkendu, po úklidu pokojů je po téměř šestnácti měsících k dispozici příslušnému oddělení. Pacienty pozitivní na covid-19 jsou připravena přijímat jednotlivá oddělení nemocnice podle základního onemocnění, každé si vyčlenilo kapacitu pro jejich hospitalizaci. Zachováno zůstává také místo pro intenzivní péči na ARO, uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.
“Samozřejmě jsme připraveni reagovat na vývoj situace. S přeměnou oddělení na stanice pro covidovou péči máme dostatečné zkušenosti, doufáme ale, že je nebudeme muset znovu využít,“ dodal ředitel.
Městská nemocnice Ostrava již funguje v plném běžném režimu, a to včetně plánované operativy. “Personál si zaslouženě vybírá dovolenou, zároveň se ale jednotlivá pracoviště snaží naplno vrátit k běžnému předcovidovému provozu, což při nižších počtech personálu není tak jednoduché,” doplnila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Marcela Murasová.
Městská nemocnice Ostrava má aktuálně 1922 zaměstnanců. Z nich je naočkováno první dávkou 86 % a druhou dávkou již 78 % z celkového počtu zaměstnanců. V současné době jsou v pracovní neschopnosti kvůli covid-19 tři nezdravotničtí pracovníci. Nejvíce pozitivních zaměstnanců na covid-19 bylo v prvním listopadovém týdnu 2020, celkem jich bylo 139.
Rehabilitace pro pacienty po covidu
Brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity připravila pro zájemce, kteří prodělali onemocnění COVID-19 a mají další zdravotní problémy, speciální rehabilitační program. Cílem je zlepšení jejich zdravotního stavu a tolerance zátěže, informovala mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
Program je určen pacientům, kteří mají po prodělání nemoci COVID-19 různé zdravotní potíže. „Především dechové potíže, ale i blíže nespecifikované problémy jako je únava při běžných denních činnostech, povšechné bolesti svalstva, malých i velkých kloubů a podobně,“ uvedla primářka rehabilitační kliniky Michaela Sosíková.
Program začíná komplexním vyšetřením rehabilitačním lékařem v ambulanci a poté pokračuje řízeným ambulantním tréninkem dvakrát týdně 60 minut pod vedením fyzioterapeuta. “Šedesátiminutová cvičební jednotka je zaměřena na zvýšení svalové síly končetinového i trupového svalstva, a to s využitím různých rehabilitačních pomůcek, včetně cvičení na míčích, cvičení s pružnými tahy, zaměřujeme se také na korekci postoje, dynamiky hrudního koše a hrudní páteře, nácvik správného držení těla a optimalizaci pohybových návyků. Celý cyklus trvá celkem jeden měsíc, tedy osm tréninků. Pak následuje výstupní kontrolní vyšetření u lékaře a zhodnocení efektu terapie,“ popsala primářka Sosíková.
První „turnus“ cvičení již proběhl, zúčastnili se ho zaměstnanci nemocnice, kteří po prodělání covidu měli potíže. Jednou z rehabilitujících byla i Markéta Geierová. „S nemocí COVID-19 jsem byla hospitalizovaná, po propuštění z nemocnice jsem se při sebemenší námaze zadýchávala, nevyšla do schodů, byla jsem velmi unavená. Absolvovala jsem potom vyšetření v rehabilitační ambulanci a na spirometru, následovalo dvakrát týdně speciální cvičení,“ popisuje bývalá pacientka.
„Na začátku i na konci cvičení jsme vyplnili dotazník, týkající se aktuálního zdravotního stavu. Předmětem byla zejména dechová cvičení a cvičení na posílení dýchací soustavy, jejichž obtížnost se postupně zvyšovala. Všichni účastníci byli neustále monitorování, zda nemají potíže a cvičení zvládají. Na závěr lekce proběhl nácvik chůze nordic walking, což je vhodná terapie. Přístup fyzioterapeutů byl velmi vstřícný, v malé skupině pěti lidí měli možnost se každému věnovat individuálně. Teď už zvládám všechny činnosti bez omezení, snažím se cvičit doma a každý den chodit s holemi,“ popsala svou zkušenost.
Nyní je program otevřený i pro veřejnost. Zájemci se mohou objednat přímo v ambulanci rehabilitace Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace. “Ideální je mít ke vstupnímu vyšetření připravenou dostupnou zdravotní dokumentaci, případně žádanku od praktického lékaře či jiného specialisty, který pacientovi rehabilitaci doporučuje. Není to však podmínkou, indikaci posoudí odborník kliniky u vstupní prohlídky,” doplnila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
Zdroj: Městská nemocnice Ostrava, FNUSA, foto: FNUSA
Buďte první kdo přidá komentář