Nemocnice v největších moravských městech vyzývají k darování krve. Ostrava volá SOS

Krev je nejcennější tekutina, které zdravotníci nemají nikdy nadbytek. Hledání dárců je tak každodenní chleba pracovníků transfúzních stanic. V těchto dnech spustila brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny svou kampaň k darování krve s využitím speciální šaliny. Ještě horší situace je pak ve Fakultní nemocnici v Ostravě, kde aktuálně dochází zásoby krve a naléhavě prosí veřejnost o pomoc.

Naléhavá výzva Krevního centra FN Ostrava: Naše zásoby rychle klesají, voláme SOS. Na skupině nezáleží, potřebujeme všechny!

Během uplynulých dnů došlo k razantnímu snížení zásob krve. Krevní centrum FN Ostrava proto žádá všechny pravidelné dárce, ale i ty, kteří se k tomuto kroku ještě neodhodlali, aby přišli darovat krev. Prvodárci mohou přijít bez objednání. Ti, kteří už registrovanými dárci jsou, si mohou konkrétní den a čas odběru zarezervovat na bezplatné lince 800 260 004, nebo přes e-mailovou adresu krevni.centrum@fno.cz, anebo prostřednictvím online objednávkového systému.

Nemocnice potřebuje všechny krevní skupiny. „K dispozici máme 450 vaků s krví. Potřebujeme jich ale ideálně o dvě stě více. V pohotovostních lednicích jsou aktuálně jen 4 vaky s krví 0 RhD negativní, kterou mohou lékaři použít pro kteréhokoliv pacienta. Běžně jich mají 8,” přiblížil aktuální situaci zástupce primáře Krevního centra FN Ostrava MUDr. Martin Kořístka a dodal pro představu ještě jedno číslo: „Denně vydáváme průměrně 70 jednotek krve, ale například včera od nás odešlo 110.” 

Enormní spotřeba krve souvisí zejména s náročnými operacemi a kontinuálními požadavky lůžkových oddělení jako jsou zejména Kardiochirurgické centrum, Klinika hematoonkologie a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Svoji roli v tomto zimním období sehrává i zvýšený výskyt infekčních onemocnění v populaci, a samozřejmě i v té dárcovské.

Nemocnice nově poskytuje dárcům krve i 10 % slevu na veškerý sortiment volně prodejného zboží v nemocniční lékárně.

Transfúzní oddělení Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vyslalo do ulic svou “šalinu”

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně svou tramvají vyzývá veřejnost k darování krve. Vůz, který slavnostně pokřtili zástupci nemocnice a brněnského dopravního podniku, zaujme poutavým rudým designem a hecujícími slogany. Odběrové centrum nemocnice loni zaznamenalo rekordní počet dárců – krev nebo plazmu si nechalo odebrat téměř 11 tisíc lidí, mezi nimi i zaměstnanci Dopravního podniku města Brna.

„V loňském roce do našeho centra přišlo darovat krev asi o třetinu více dárců než v předchozím roce. Výrazně přibylo i dárců krevní plazmy, kterou jsme začali odebírat až v roce 2022. To je pro nás velmi dobrá zpráva, ale krve stále není dost, proto se snažíme nové dárce oslovovat všemi možnými způsoby. Díky vstřícnosti DPMB a daru společnosti Cyrrus je jedním z nich i nová, nepřehlédnutelná tramvaj, která bude Brnem jezdit celý rok,“ uvedl Vlastimil Vajdák, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Přečtěte si  Voda vrací život do lužních lesů. Uměle vytvořené jarní záplavy oživují přírodu v Kančí oboře

Transfúzní oddělení nemocnice u svaté Anny v Brně loni evidovalo 1137 prvodárců. Mezi nimi byli
i někteří zaměstnanci Dopravního podniku města Brna. „Nemocnici jsme poskytli reklamní plochy
na tramvaji. Dává nám smysl podporovat podobné projekty, proto jsme navíc mezi zaměstnanci na konci loňského roku zorganizovali hromadný odběr krve. Našich 17 dárců jsme naložili do autobusu a přivezli rovnou do centra, kde věnovali téměř 7 litrů krve. V dubnu odběr plánujeme zopakovat,“
sdělil Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.

Tramvaj typu Anitra s evidenčním číslem 1807 mohou lidé nejčastěji vídat na lince číslo 5, která projíždí právě kolem nemocnice u svaté Anny v Brně. Cestující tak může dovézt přímo na odběr. Dalšími linkami, na které je dopravce vypravuje, jsou 2, 10 a o víkendech 3.

Za nárůstem počtu dárců nemocnice u svaté Anny vidí kromě informování veřejnosti i péči o své klienty. „Děláme maximum pro to, aby se u nás dárci cítili dobře. Vítá je příjemný personál, nabídneme kávu, čaj, něco dobrého na snídani, lidé od nás dostanou jako poděkování benefity od našich partnerů, například na návštěvu brněnské hvězdárny nebo slevu na vstupenky do Aqualandu Moravia a Divadla Bolka Polívky. Po odběru mohou zajít dočerpat energii do místního bufetu a využít zde voucher na nákup pochutin za 100 Kč,“ vysvětlil Vajdák.

Autor: red Zdroj a foto: Fakultní nemocnice Ostrava, Nemocnice u sv. Anny v Brně

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*