Nick Malík bojuje o juniorský šampionát. Chytat doma by bylo krásné, říká

Už jen něco málo přes měsíc zbývá do začátku hokejového juniorského šampionátu. Mistrovství světa hráčů do dvaceti let se odehraje na přelomu prosince a ledna v Třinci a Ostravě, kde ke svým zápasům nastoupí česká reprezentace. O místo v konečné nominaci se rve i teprve sedmnáctiletý brankář Nick Malík, jenž si nedávno odbyl premiéru v juniorské reprezentaci.

Malík, jehož otec Marek dlouhá léta nastupoval v NHL, před začátkem minulé sezony zamířil z Vítkovic do konkurenčního Třince. Letos pravidelně chytá za Frýdek-Místek a sbírá důležité zkušenosti v Chance lize. „Dospělý hokej, to je něco úplně jiného, než ten juniorský. Hráči jsou myšlenkami někde jinde, hlavně tedy ti starší,“ řekl nadaný gólman, jenž by mohl projít příštím draftem NHL. „Něco jsem četl, kde a jak jsem napsaný, ale neberu na to ohled. Ve finále je to totiž úplně jinak. Hraju hokej, dělám svou práci, a co bude, to bude,“ dodal.

Konkurence na brankářském postu je obrovská

Sedmnáctiletý gólman si v listopadu odbyl premiéru v juniorské reprezentaci, se kterou odcestoval do Finska. Čeští reprezentanti odehráli na severu Evropy poslední přípravný turnaj před domácím šampionátem, na kterém ve skupině přivítají Rusko, Německo, USA a Kanadu. Malík ve Finsku zasáhl do zápasu se sbornou, která náš výběr porazila 5:2. „Nemyslím si, že by se mi zápas úplně povedl, ale nebylo to ani nejhorší. Dalo mi to hodně,“ vrátil se k cenné zkušenosti.

Očekávanou českou brankářskou jedničkou pro domácí šampionát je Lukáš Dostál. Právě Malík má ale velkou šanci, že mu bude krýt záda. „Jestli to budu já? To si netroufnu odhadnout. Ale pokud ano, budu určitě rád, o post dvojky totiž bude velký boj,“ uvědomuje si rodák z amerického Raleighu, který by se rád ukázal před ostravskými fanoušky. „Bylo by to o to hezčí, znám tam spoustu lidí a bylo by fajn, kdybych se do týmu dostal,“ říká. Indicie o tom, jaké jsou jeho šance, ale zatím nemá. „Bavili jsme se s trenérem gólmanů, ale jen o zápase,“ dodal Malík.

Kdy okusí extraligu?

Pomoct by mu mohla i aktuální situace, která nastala v Třinci. Stávající brankářská jednička Patrik Bartošák totiž kvůli osobním problémům přerušil kariéru a místo mezi třemi tyčemi zaujal Petr Kváča, kterému kryje záda právě Malík. Zdá se tedy, že je jen otázkou času, kdy poprvé zasáhne i do extraligového dění. „Kdy dostanu šanci, to nevím. Kvaky totiž chytá výborně,“ uvědomuje si Malík.

Trenérem Třince je přitom Václav Varaďa, který zároveň vede i českou dvacítku. „Až dostanu šanci, tak za ni budu rád. Nemám co ztratit,“ říká. V sedmnácti letech chytá extraligu pouze karlovarský Jan Bednář. „Když může chytat on, tak proč bych nemohl i já,“ věří si Malík, kterého zkušenosti z dospělého hokeje posouvají hodně dopředu. Vynesou ho až na domácí šampionát?

Mistrovství světa hokejistů do 20 let se letos uskuteční na Moravě a ve Slezsku od 26. prosince 2018 do 5. ledna 2019. Pořadatelskými městy jsou Ostrava a Třinec. Zlato obhajují Finové. Výběr ČR do 20 let čeká na medaili z juniorského MS už 15 let.

Autor: pes Foto: Stanislav Souček

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*