Nobelista Nurse v Brně: Rád se vracím na Moravu, do země zakladatele genetiky

Paul Nurse Mendelova univerzita Mendel University
Paul Nurse převzal čestný titul na Mendelově univerzitě

Čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa na Mendelově univerzitě v Brně převzal genetik, buněčný biolog a profesor mikrobiologie Sir Paul Maxime Nurse. Britský vědec je mimo jiné držitelem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu za rok 2001 za objevy klíčových regulátorů buněčného cyklu. Ve svém proslovu zmínil Moravu jako zemi zakladatele genetiky Mendela a jako zemi, do které vždy rád přijíždí.

Ceremoniál završil sté výročí univerzity

Podle rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové dnešní ceremoniál symbolicky završil oslavy sto let moravské zemědělské vysoké školy, která hrdě nese ve svém názvu jméno slavného genetika. Nurse je podle ní jednou z klíčových osobností současné biologie a genetiky. „Význam jeho vědecké činnosti je obecně znám. Je pro mne velkou ctí, že můžeme udělit čestný doktorát vědci a nesmírně inspirativní osobnosti, jejíž přínos pro genetiku a biologii je zcela nesporný jak pro vědeckou komunitu, tak pro společnost,” uvedla Nerudová.

Ve své zemi není Mendel dostatečně oslavován

Paul Nurse dnes uvedl, že věda je pro něj celoživotní vášní. Přebírat cenu v Brně je podle jeho slov čest a potěšení zároveň. „Jsem genetik, takže je pro mne opravdu speciální stát na místě, kde genetika vznikla,” uvedl Nurse, který město poprvé navštívil v roce 1981, kdy se v zimě vydal na tříhodinou cestu autobusem z Prahy do Brna, aby navštívil Mendelovo muzeum a hrob. Od té doby byl ve městě ještě několikrát.

Mendel podle něj ve svém rodné zemi není oslavován, jak by si zasloužil. “Nevím proč tomu tak je, protože je jedním z největších vědců všech dob,” uvedl Nurse.

Sir Paul Nurse začínal jako dělník v pivovaru, díky své píli se stal špičkovým vědcem a držitelem Nobelovy ceny

Dělník se stal špičkovým vědcem

Nurse vyrostl v dělnické rodině. Nejdříve šel na střední školu a pak na vysokou. Jeho kariéra nebyla jednoduchá. „Zvláště se mi nedaří v cizích jazycích, šestkrát jsem propadl u zkoušky z francouzštiny, což je asi světový rekord,” uvedl dnes Nurse, který pracoval jako technik a umýval náčiní v laboratoři pivovaru Guiness, což vedlo k jeho lásce k pivu a kvasnicím, a i jeho výzkumu, jehož ústředním tématem je buněčný cyklus a buněčné dělení u kvasinek.

Objev genu pomáhá v boji proti rakovině

Nurse jako první objevil gen cdc2 a zároveň určil, že je to právě tento gen, který hraje klíčovou úlohu v regulaci buněčného cyklu, tedy v načasování událostí jako je dělení buněk či jejich jader. Jeho tým přitom identifikoval stejný gen i u člověka, čímž mj. dokázal, že zákony buněčného cyklu jsou stejné u rostlin, zvířat i člověka. Objev může mít zásadní dopad na léčbu rakoviny, neboť rakovinné buňky mají buněčný cyklus narušený, což umožňuje jejich masivní dělení. Léčba by tak mohla spočívat v obnově klasického cyklu.

Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století

Nobelovu cenu obdržel v roce 2001 společně s krajanem Timothy Huntem a Lelandem Hartwellem z USA. Členové Nobelova výboru zdůvodnili nominaci této trojice přínosem všech jejích členů ke kontrole buněčného řetězce při dělení buněk, které probíhá při onemocnění rakovinou.

Rád se vracím na Moravu

Sir Nurse ve svém slavnostním proslovu zmínil Moravu jako zemi zakladatele genetiky Mendela a jako zemi, do které vždy rád přijíždí. Přijal mimo jiné drobný dar v podobě malého odznaku moravské orlice, který si ihned po předání spontánně zabodl na kapsu saka Nobelista také zmínil, že miluje univerzity. Na řadě z nich pracoval. V Bristolu aktuálně nosí občas talár po Winstonu Churchillovi, který univerzitu také vedl. Univerzity jsou podle něj místem, které nutí přemýšlet, ptát se a kriticky zkoumat již existující ustálené myšlenky nebo závěry.

Sir Paul Maxime Nurse se narodil v anglickém městě Norwich, vyrostl v dělnické rodině. Odborně se věnuje buněčné biologii a biochemii. Za objevy v oblasti buněčného cyklu obdržel v roce 2001 Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství. V letech 2010-2015 byl prezidentem Královské společnosti.

Zdroj: Mendelova univerzita, foto: Mendelova univerzita, Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*