Nová cyklotrasa propojí Pováží s Moravou

Cyklotrasa Bečva Vlára Váh
Nová cyklotrasa tvoří spojici řek Bečvy, Vláry a Váhu.

Díky přeshraničnímu projektu „Na bicykli po stopách histórie“ aneb „Od hradu ke hradu“ byla ve Skalce nad Váhem otevřena cyklotrasa, která je součástí páteřní cyklostezky propojující slovenské Pováží s východem Moravy.

Z Pováží na Moravu na kole

Slovenská strana vybudovala cyklotrasu o délce 11,3 km. Začíná v Nemšové, odkud se po koruně hráze Vláry a následně podél Váhu lze dostat až ke Skalce nad Váhom. Odtud pak vede přes Zamarovce k železničnímu mostu v Trenčíně. Tady stavební část cyklostezky končí a dál je možné pokračovat po vyznačené síti místních komunikací ve městě, které cyklisty přivedou až k branám hradu.

Aktuálně dokončovaný projekt navazuje na původní ucelený záměr mikroregionů Hornolidečska, Jižního Valašska a slovenských partnerů na vytvoření páteřní cyklostezky Bečva-Vlára-Váh, který má tvořit spojnici příhraniční oblasti v okolí těchto řek.

Základní myšlenkou aktuálně stavebně dokončeného projektu je cykloturistické propojení slovenského Trenčianského hradu s moravským hradem Brumov.

V Brumově-Bylnici je jako součást tohoto projektu vybudovaný další úsek cyklotrasy Bečva-Vlára-Váh (zkráceně BeVlaVa). Jeho začátek je v bylnické části města na rozcestí za lávkou u pily a končí v místní části Svatý Štěpán, kde se napojuje na stávající místní komunikaci za areálem bývalého Watexu.

Mapa zobrazující novou cyklotrasu

Stavební práce na moravské straně byly dokončeny koncem roku 2019. Cykloturistům je tak k dispozici další úsek o celkové délce 3,1 km procházející krásnou přírodou Bílých Karpat podél řeky Vláry, kterou lze na této části cyklostezky s betonovým povrchem překonat pomocí tří lávek.

Vzniklá komunikace je podle jejích stavitelů mimo jiné i bezpečnou alternativou frekventované silnice I. třídy pro bezmotorovou dopravu.

Zdroj: kr-zlinsky.cz, foto: obec Lužná

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*